TOKİ, Dar Gelirlinin Umudu olmaktan Çıkıyor!

Kategori: - - 14:08

konut satışı

Dar ve orta düzey gelire sahip ailelerin konut ihtiyacını karşılamak için devlet tarafından kurulan TOKİ’nin Şanlıurfa’daki evlerine spekülatörler dadanınca fiyatlar cep yakmaya başladı. Ev alma hayalini TOKİ’yle kuranlar yüksek fiyat karşısında hüsrana uğradı.

Şanlıurfa’da, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) dar gelirlinin umudu olmaktan çıktı.

“Herkes ev sahibi olacak” hedefi ile 81 ilde dar gelirli ve orta düzey gelire sahip vatandaşlar için projeler geliştiren TOKİ, Şanlıurfa’da artık zenginlere hitap eder oldu. İnşaatında Urfalı hiçbir şirketin veya çalışanın bulunmadığı TOKİ, Şanlıurfa’da adeta müteahhitlik rolüne soyundu. Artan nüfus ve barınma ihtiyacına paralel olarak basın, emekli, sağlık personelleri veya vatandaşlar için kategorilendirilerek inşa edilen evler, işin kurnazları için fırsat oldu. Spekülatörlerin artan talebi karşısında TOKİ, konut sayısını arttırmak yerine fiyatları adeta uçurdu. Satışa çıkarılan dairelerin fiyatı 225 bin, taksitler ise 2 bin lirayı geçti. 3+1 evlerin fiyatları 165 bin ile 225 bin arasında değişirken, 4+1 ev almak isteyenler ise 200 bin ile 240 bin arasında değişen fiyatları gözden çıkarmak zorunda kaldı. Hal böyle olunca taksitler de kolay kolay ödenebilir bir rakam olmaktan çıktı. Dar Gelirlinin Umudu

TOKİ kentte şimdi Maşuk 4. Bölge 1. ve 2. Etap Projesi kapsamında 700 adet 3+1 konut ve 664 adet 4+1 evin satışına hazırlanıyor. Başvuruda bulunanlar, noter huzurunda 4 Mayıs 2017’de “Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası”na katılacak ve çekilişle hak sahipleri belirlenecek.

AÇAR: TOKİ, ŞANLIURFA EKONOMİSİNE DARBEDİR

TOKİ’nin konut fiyatlarının Şanlıurfa’da özel sektörün yaptığı konutlara göre pahalı olduğunu belirten Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Selim Açar, TOKİ’nin Şanlıurfa ekonomisine darbe vurduğunu kaydetti. Açar, “Memur maaşlarına endeksli olarak bir artış var. Diğer kentlere göre daha fazla geliyor. Diğer kentlerin yanı sıra buradaki müteahhitlere göre bile fazla geliyor. Kentin kaynaklarının bu şekilde kullanılması doğru değil. TOKİ dışarıdan geldiğinde dışarıdan iş gücünü getiriyor. İnşaat için gerekli demiri, çimentoyu getiriyor. Ondan sonra da bu kentin parasını alıp çıkması bu kentin ekonomisine darbedir. Bu durumu yerel müteahhitlerimizin desteklemesi gerek. Aynı şartlar yerel müteahhitlerimize verilse belki daha yaşanılır, daha güzel konutlar üreteceklerdir” dedi.

TOKİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MÜTEAHHİTİ’

Şu anki Şanlıurfa’daki TOKİ konut fiyatlarının dar gelirlilerin alabileceği fiyatlar olmadığının altın çizen Açar, “Dar gelirlilerin alabileceği konutlar değil. İşin enteresan tarafı da yerel müteahhitlerimizin ürettiği konutlar da aynı fiyatla satılıyor. Devletin kaynaklarını kullanarak bu fiyatta konutların çıkması çok da mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Aslında TOKİ’nin amacı dar gelirlilere konut yapmaktır. Tabi TOKİ bunu durumu amacının dışına çıkardı. TOKİ şu anda Türkiye’nin en büyük müteahhidi konumunda. Dar gelirlilere hizmet etmek yerine daha çok üst kesimlere hizmet etmeyi tercih ediyor. Yaptığı konutların da ne kadar sağlıklı olduğu da tartışılır. Şanlıurfa’da ilk yapılan TOKİ konutlarında dam yoktur, çatılıdır. Şanlıurfalı için bu durum çok önemli bir kıstastır. İnsanlar damında elbise, biber kurutmak ister. Şanlıurfa’nın mimarisine de uygun olduğunu düşünmüyorum. Çünkü balkonlar çok kısıtlı. Tüm Türkiye’de uygulanan konut projesinin patates baskı gibi kalkıp Şanlıurfa’da da uygulanması yanlış. Yani yörenin psikolojisine uygun konutların yapılması gerekir” diye konuştu.

TOKMAK: BİZ DE MERAKLA BEKLİYORUZ

Şanlıurfa’da metrekaresi bin liraya hazır dairelerin olduğunu kaydeden Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnaf Odası (ŞUTEM) 2. Başkanı Selahattin Tokmak, ise, “TOKİ’nin Şanlıurfa’da satışa sunacağı konutlar özel müteahhitlerin yaptığı konutları geçmiş durumda. Mayıs ayında kura yoluyla sahiplerinin belirleneceği konutların bu şu anki fiyatlar üzerinden talep görmesinin zayıf bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Piyasada metrekare bin TL civarı, hazır daire varken TOKİ’nin bu fiyatlarla nasıl satacağını biz de merakla beklemekteyiz” dedi.
(Adil HİLAL/İPEKYOL)

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın