Zeytinburnu’nda askeri alan imara açılıyor!

Kategori: - - 10:58

zeytinburnu arsa

Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi’ndeki çoğunluğu yeşil alan olan 107 bin metrekarelik askeri alanın yaklaşık yüzde 30’u imara açılacak.

AKP’li Zeytinburnu Belediyesi, TOKİ adına kayıtlı alanı alacak. Zeytinburnu Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyeleri alanın tamamen yeşil alan olması gerektiğine dikkat çekerek “Zeytinburnu’nda nefes alacak yer yok. Yeşil alana da ihtiyacımız var. TOKİ’nin burayı Zeytinburnu’na bedelsiz vermesi lazım. Niye bir kısmı imara açılıyor? Doymadınız mı?” diye itiraz etti.

‘TÜRGEV’e mi verecekler’
Meclis toplantısında teklife itiraz ederek söz alan CHP’li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu şöyle konuştu: “TOKİ’nin burayı bize ücretsiz vermesi gerek. Kat karşılığı inşaat yapmıyoruz ki. Askeri alanlar da TOKİ de halkın. Buranın komple yeşil alan yapılması gerek. Niye bir kısmı imara açılıyor? Doymadınız mı? 5 metrekare de olsa burası imara açılmasın.

Yeşil alan aldım, azıcık da konut yapacağım. Bu bir yalan. Toprağın korunması lazım. Bir kere de sırf yeşil alan olsun. Belediye arazinin imarlı kısmından alıyor. Ayrıca protokol bize gösterilmedi. Şu an protokolün içeriğine hâkim değiliz. Geçen ay TÜRGEV için de yetki verildi. Kaymakamlık binası olarak tutulan yer, onarımı yapıldı. TÜRGEV’e bağışlandı. Aynı şeyi burada da yaşayabiliriz.” Hacıalioğlu’nun ardından konuşan AKP’li Meclis üyeleri de “TOKİ burayı bir bedelle aldı. 35 bin metrekaresini kamulaştıracağız” dedi. Plan CHP’li Meclis üyelerinin “ret” oyuna karşın AKP’li Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir yanıt yazın