Yeşil alanları TOKİ’ye sattılar

Kategori: - - 14:08

toki yeşil alan

CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Mehmet Polat, Belediye ve TOKİ hakkında suç duyurusunda bulundu. toki yeşil alan

İktidara geldiği günden bugüne sık sık yolsuzluklarıyla gündeme gelen AKP, şimdi de belediyeleriyle gündemde. AKP’li İstanbul Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin halka ait yerleri TOKİ’ye sattığı ortaya çıktı. 27 yıl önce, yeşil alan olarak Belediye’ye devredilen arsalar artık TOKİ’nin elinde.istanbultokikonutlari.com
Maliye Hazinesi, 1986 yılında tedbir koyarak arsaları Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne verdi. Hazine, ‘Belediye bu yerleri amacının dışında kullanamaz, bu yerler ancak yeşil alan, kültür alanı, otopark alanı olarak kullanabilir’ ibaresi koydu. Daha önceki belediyeler bu ibareye sadık kalsa da, AKP’li Belediye bu şartı gözardı etti. Gaziosmanpaşa Belediyesi, Mevlana Mahallesi’nde bulunan ve mülkiyeti Belediye’ye ait olan arsaları önce Hazine’ye geri iade etti, ardından TOKİ’ye devretti. Arsaların toplam bedeli ise 60 trilyon.

Belediye’nin halka ait olan yerleri satışa çıkarması, CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı’nı harekete geçirdi. İlçe Başkanı Mehmet Polat, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Emlak Konut GYO Aş. Genel Müdürlüğü yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

POLAT: BELEDİYE SUÇ İŞLEDİ
Gerçek Gündem’e konuşan CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Mehmet Polat, AKP’li belediyenin görevini kötüye kullanarak suç işlediğini söyledi. Belediye ve TOKİ yetkililerinin yargı karşısına çıkmaları gerektiğini ifaden eden Polat şunları söyledi:

“1986’dan 2013 yılına kadar tüm belediye yönetimleri bu yerlere sahip çıktı. ANAP, SHP, CHP bu yerleri gözü gibi baktı. Çünkü bu yerlere Gaziosmanpaşa halkının çok ihtiyacı var. Fakat ne hikmet ise AKP’li Belediye, bu yerleri park yapmayacağım, otopark yapmayacağım, yeşil alan yapmayacağım, diyerek Mali Hazine’ye bedelsiz devretti. Devredilen yerlerin bedeli çok büyük. Belediye bu parayı devredeceğine halk için kullanabilirdi. Madem buraları yeşil alana açmadı, bu parayla okul yaptırabilirdi. Ama belediye bunu yapmadı. Biz bu yapılanı görmezden gelemezdik.” toki yeşil alan

http://www.gercekgundem.com/istanbul/86903/yesil-alanlari-tokiye-sattilar

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın