Kira Geliri vergisi için son ödeme tarihi

Kategori: - - 19:25

Damga vergisi indirim

Milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren “Kira Geliri Vergisi” ikinci taksit ödemesi için vatandaşa uyarı! Kira geliri olanlar dikkat! 31 Temmuz 2017.
Kira Geliri elde edenler için ikinci taksit vergi ödemeleri başladı. 1 Temmuz’da başlayan kira geliri vergisi ikinci taksit ödemesi Temmuz ayı sonuna kadar yapılabilecek.

Konuya ilişkin İstanbul toki konutları muhabirinin edindiği bilgiye göre, 2016 yılında konut ve işyeri kira geliri elde edenler bu yıl 1-27 Mart tarihleri arasında kira geliri beyanı verdiler. Birinci taksidi Mart ayında ödenen kira geliri vergisinin ikinci taksidinin Temmuz ayında ödenmesi gerekiyor. Geçen yıl kira geliri elde edenlerin bu yıl verdikleri beyanname sonrası ödenecek kira geliri vergisi iki taksitte ödeniyor. İlk taksi Mart ayında ödenen verginin ikinci taksidinin bu ayın sonuna kadar yatırılması zorunlu. Zamanında ödemesini yapmayanlara gecikme faizi hesaplanıyor.

Kira Geliri Vergisi’nin ikinci taksit ödemesi, anlaşmalı bankalardan veya bankaların internet sitelerinden, vergi dairelerinden yapılabiliyor. İnternet üzerinden Hazır Beyan sistemi ile beyannamesini veren mükellefler isterlerse aynı sistem üzerinden anlaşmalı bankaların banka/ kredi kartı ile ödemelerini yapabiliyorlar.

Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden yapılan duyuruda, internet üzerinden yapılacak ödemelerde mağduriyet yaşanmaması için bilgisayar tarayıcısına www.gib.gov.tr adresi veya bankaların resmi internet adresleri yazılarak giriş yapılması gerektiğinin altı çizildi.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın