Yabancıya konut satışı en ucuz kaynak

Kategori: - - 09:48

Ali Ağaoğlu

Ali Ağaoğlu, “Mütekabiliyet yasasının çıkmasını önemsiyoruz. Batı, kaynak sorununu yabancıya konut satarak çözdü; kalkınmasını tamamladı.” dedi.Ali Ağaoğlu, bu yıl en az 2 yeni projeyi hayata geçirerek 2,5 milyar TL ciro yapmayı hedeflediklerini açıkladı. Grubun enerji ve sanayide de büyüme planları olduğunu açıklayan Ağaoğlu, oğlunun başında olacağı sanayi yatırımları yapacaklarını aktardı. Central Park İstanbul projesini mart başında satışa çıkaracak grup, Maslak 1453’ün teslimlerine de 6. aydan itibaren başlayacak.

Bir ülkenin kaynak sorununu ya faizle borçlanarak ya da konut satarak çözebildiğine dikkat çeken Ağaoğlu, “En ucuz yöntem konut satmaktır. Hem alınan para tamamen ülkede kalıyor hem de yabancıyı ülkenin para harcayanı haline getiriyor.” diye konuştu. Bugüne kadar 35 bine yakın konut sattıklarını belirten Ağaoğlu, 81 ayrı ülkeden vatandaşa satış gerçekleştirdiklerini açıkladı.

İNŞAATÇI FİNANSAL ÇÖZÜM ÜRETİYOR

2004’te banka konut kredi faizlerinin düşmesiyle patlayan inşaat sektörü, yıllık 600 binin üzerinde yeni konut üretir hale geldi. Faiz oranlarının tekrar yükselmesi talebi olumsuz etkilese de 2016’dan ümitli olduğunu dile getiren Ağaoğlu, “Banka kredileri önemli. Ama son dönemde şirket kaynaklı finansman çözümleri var.” diye konuştu.

YENİ ALANLARDA YATIRIMLARA GİRECEK

Ali Ağaoğlu, kurumsallaşmak adına yönetimi profesyonellere devrederek 25 yıllık planlar yaptığını açıkladı. Bu kapsamda Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun CEO’su olan Önder Halisdemir, Türkiye’nin en eski inşaat gruplarından birinin başında olduğunu belirterek gayrimenkule bağlı diğer alanlarda faaliyetlerde bulunacaklarını açıkladı. Grubun bünyesinde zaten turizm ve enerji şirketleri olduğunu hatırlatan Halisdemir, ayrıca kira sertifikası başta olmak üzere gayrimenkule dayalı finansal enstrümanları hayata geçireceklerini ifade etti. Bunların daha önce Türkiye’de denenmemiş ürünler olacağını da sözlerine ekledi.

Bakırköy 46, Central Park adıyla yeniden satışta
Ali Ağaoğlu, İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nin Aralık 2003’te verdiği durdurma kararının Yargıtay’da bozulduğunu hatırlatarak projede birtakım mimari değiştirmeler yaparak yeniden başlayacaklarını söyledi. Bakırköy 46 için yaptıkları satışların paralarını geri ödediklerini aktaran Ağaoğlu, şimdi bu kişilere, indirim ya da ödeme kolaylığı yoluyla öncelik tanıyacaklarını kaydetti. Ancak yeni alım yapacaklar için fiyatların bir miktar daha yüksek olacağına işaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Central Park’ gibi yabancı isimlere sıcak bakmadığı hatırlatılan inşaatçı, kendisinin ismi değiştirmeyi düşünmediğini ismi değişse de projeyi tamamlayacağını belirtti.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın