Yabancılara konut satışında yetki Kabine’de!

Kategori: - - 13:50

Yabancılara konut satışının önünü açacak mütekabiliyet (karşılıklılık) şartının kaldırılmasını öngören çalışma tamamlandı. Erdoğan Bayraktar’ın önümüzdeki günlerde açıklayacağı tasarıya göre “mütekabiliyet” konusunda kabineye yetki verildi.

Buna göre, karşılıklılık koşulunun aranmayacağı ülkeleri Bakanlar Kurulu belirleyecek. Ulusal çıkarlar doğrultusunda bazı ülkelerle ikili emlak anlaşmaları yapılabilecek.

TALEP YAĞIYOR

Orman vasfını yitirmiş hazine arazilerinin satışını düzenleyen 2-B tasarısı Meclis gündemine geliyor. Yabancılara konut satışını zorlaştıran mütekabiliyet şartını kaldırmayı öngören tasarıya ilişkin çalışmada da sona gelindi. Daha yasa çıkmadan Ortadoğu, Körfez ülkeleri ve Avrupa’dan talepler gelmeye başladı. Tapu Kanunu’nda düzenleme ile organize sanayi bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgelerinin sistem dışına çıkarılması planlanıyor. Mütekabiliyet kapsamında doğrudan yabancı yatırım tanımının da güncellenmesi öngörülüyor. Yasanın hukuki altyapısına ilişkin çalışmaların da yılsonuna kadar tamamlanacağı belirtiliyor.

2B üç şekilde hesaplanacak

2-B yasası da son şeklini aldı. Satış bedelleri bulunduğu yer ve büyüklüğe göre olacak. Belediye sınırı içindeyse ve bin metrekareden küçükse rayiç bedel ile emlak vergisi toplamının yarısı üzerinden satılacak. Bu miktarı aşan kısmının satış bedeli rayiç üzerinden olacak. Belediye sınırları dışındaysa satış bedeli rayiç bedel ile emlak vergisi değerinin toplamının yarısı üzerinden hesaplanacak.

SABAH

Etiketler:,

Bir yanıt yazın