90 milyar liralık Ulaştırma Yatırımı

Kategori: - - 09:50

yatırım

İstanbul’un ulaşım sorununu çözmek için dünyanın en büyük projelerini hayata geçirdiklerini belirten Ulaştırma Bakanı Yıldırım, “Bakanlık olarak İstanbul’a 17 milyar yatırım yaptık. ‘Kamu-özel’ işbirliğiyle devam eden projeler tamamlandığında bu rakam 90 milyar lirayı aşacak” dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kamu-özel iş birliğiyle yapılanlarla birlikte devam eden projeler tamamlandığında İstanbul’a yapılan yatırımın 90 milyar lirayı aşacağını söyledi. Bakan Yıldırım, İstanbul’un ulaşım sorununu çözmek için dünyanın en büyük projelerini bir bir hayata geçirdiklerini söyledi. Yıldırım, bugüne kadar bakanlık olarak İstanbul’a yaklaşık 17 milyar liralık yatırım yaptıklarını, kamu-özel iş birliğiyle yapılanlarla birlikte devam eden projeler tamamlandığında bu rakamın 90 milyar lirayı aşacağını ifade etti.

Köprülerde geri sayım

İstanbul Boğazı’nda Marmaray’a kardeş proje olan “Avrasya Geçişi” projesinin açılışı için gün saymaya başlandığını aktaran Yıldırım, ”Bu projenin maliyeti 1,2 milyar dolar. Bununla birlikte yapımı devam eden İstanbul-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi projesinin maliyeti 6,3 milyar dolar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve devamı yolların maliyeti 2,5 milyar dolar, 3. havalimanının maliyeti 13,1 milyar dolar, Haliç Yat Limanı projesinin maliyeti ise 600 milyon dolar. Bütün bu projelerimiz, İstanbul’un ulaşımını kolaylaştıracak ve büyük ölçüde de tamamlanmış projelerdir” dedi.

Kanal İstanbul 2019’da biter

Yeni havalimanının metro bağlantısı projesinin bittiğini ifade eden Yıldırım, bu yıl yapım ihalesine çıkılacağını kaydetti. Yıldırım, bu yıl başlanacak ‘Kanal İstanbul’ projesinin de 2019-2020 gibi bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Gebze-Halkalı arası kesintisiz ulaşım geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2023’e kadar yaklaşık 500 kilometrelik kent içi raylı sistem vaadi olduğunu hatırlatan Yıldırım, belediyenin bu hedefi yakalaması için katkı sağlamaya devam ettiklerini söyledi. Yıldırım, inşası süren Marmaray’ın devamı banliyö hatlarının rehabilitasyonu projesi tamamlandığında İstanbul’un Gebze’den Halkalı’ya kadar toplam 76 kilometrelik metro ayarında bir sisteme kavuşacağını dile getirdi.

2019’a kadar hizmete girecek

Yüksek hızlı trenin de Pendik’te kalmayıp, Halkalı’ya kadar ulaşacağına dikkat çeken Bakan Binali Yıldırım, “Şu anda inşasını yürüttüğümüz iki metro projemiz var. Bunların hepsini 2019’dan önce hizmete alacağız. Geçen yıl Levent-Hisarüstü metrosunu hizmete aldık. Bu yıl içinde Yenikapı’dan başlayıp İncirli’ye, oradan da Sefaköy’e uzanan 15 kilometrelik bir metro inşaatımız var” değerlendirmesini yaptı.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın