Van Toplu Konutları Bayramda Teslim ediliyor

Kategori: - - 08:32

toki-evleri-7-2-siddetindeki-van-depreminin-ardindan-sapasaglam-durdu

Van’ın Erciş ilçesinde yapımı TOKİ tarafından tamamlanan 4 bin 880 kalıcı konut, anahtar teslimi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı bekliyor.

İlçede geçen yıl meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem sonrası Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 5 ay gibi kısa sürede yapılan kalıcı konutlara, depremzede aileler taşınmaya devam ediyor. 

Erciş Sahil Yolu 1. Etap’ta kalıcı konutuna yerleşen 4 kişilik Merttaş ailesi de depremzede ailelerden biri. Depremde 6 yakınını kayıp ettiğini belirten Anne Gülten Merttaş çok zor günler geçirdiklerini ancak kalıcı konutlarına geçmenin buruk sevincini yaşadıklarını söyledi. Evlerinin çok güzel olmasına rağmen biraz küçük olmasından yakınan Merttaş, çocuklarının kirada kalmasına ise çok üzüldüğünü belirterek, “Evimiz çok güzel ama biraz küçük. Biz 4 kişilik bir aileyiz ancak misafirlerimiz geldiğinde sığamıyoruz. Güzel bir daire, memnun olduk. Biraz sorunlarımız var, çok borçlandık. Beyim de yaşlı, korkuyoruz bu borçları nasıl ödeyeceğiz diye. Depremde 6 yakınımı kaybettim. Biri yeni askerden gelmişti ve nişanlanmıştı. Aile olarak 35 gün çadırda, 1 ay Mevlana Evi’nde 9 ay da konteynırda kaldık” dedi.

http://youtu.be/LPnrqcFHwqk
Baba Faruk Merttaş ise devletin o zor günlerde kendilerine el uzatmasından mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Allah razı olsun, devletimiz bize el uzattı; bir miktar da olsa acımızı unutturdu bize. Evlerden şu anda memnunuz. Bana ev verdiler ancak çocuğum kirada kaldı” şeklinde konuştu.
Mine Merttaş ise eşinden boşandıktan sonra iki çocuğuyla birlikte baba evine sığındığını anlatarak, “Allah razı olsun devletimizden, dışarıda kalmaktan bizleri kurtardı ancak benim durumum da ortada. Bizlere de yardım eli uzatmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Bu arada TOKİ konutlarına depremzede ailelerin taşınma işlemleri ise devam ediyor.

Türkiye

Etiketler:,

Bir yanıt yazın