Türkiye’den yerli asansör atağı

Kategori: - - 11:47

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, kamu inşaatlarında yerli asansör kullanımı için çalışma başlattı.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’de yapılan inşaatlarda yerli iş makinesi ve yerli asansör kullanımına yeterince önem verilmediğini, bunun da organizasyon eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Bakan Ergün, yerli ürün kullanımını araştırmak amacıyla asansörüreticileri ile başta TOKİ olmak üzere kamu inşaatsektörü temsilcilerini yarın İstanbul’da bir arayagetiriyor. Bakan Ergün, amaçlarının yerli asansördedünya markası yaratmak olduğunu söyledi.

Ortak asansör markası

Toplantıya ilişkin bilgi veren Bakan Ergün TOKİ, inşaat firmaları ve asansör üreticilerini bir araya getirip, kurulacak konsorsiyumlarla birkaç tane asansörmarkası ortaya çıkarmak istediklerini söyledi. Bir çokbina, iş merkezi ve kamu binalarında ithal malıasansörler kullanıldığını belirten Ergün, “Aslında biz bunlardan çok daha iyisini yapabilecek imkan ve kabiliyete sahibiz. Ama organizasyon yapamadığımız için bazı fırsatları kaçırdık, bu dönemde o fırsatlarıkaçırmak istemiyoruz” dedi.

Yerli özendirilecek 

Bakan Ergün, Türkiye’nin konut sektöründe çok ciddi bir ivme yakaladığını, TOKİ’nin son dönemde 500 bin konut yaptığını, özel sektörün de büyük konut projelerine imza attığını söyledi. Buna karşılık inşaat ve konut sektöründeki hareketliliği asansörde birkaç büyük marka ortaya çıkarma konusunda değerlendirilemediğini belirten Ergün, önümüzdeki dönemde TOKİ’nin yapacağı 500 bin konut hamlesi ve büyük kamu projelerinde inşaat makineleri, iş makineleri ve asansörde yerli kullanımı özendirmek istediklerini belirtti. Ergün, yeni yapılacak otoyol, yol ve baraj inşaatlarıyla da yerli marka iş makinelerinde ivme yakalamayı hedeflediklerini söyledi.

Büyük buluşma

Yarın yapılacak toplantıyla inşaat makinesi ve asansör üreticileriyle özel sektör inşaat firmaları, TOKİ, kamu kurumları ve belediyeler bir araya gelecek. Toplantıya 18 bakanlık, Kamu İhale Kurumu, Rekabet Kurumu, çok sayıda ilin ticaret ve sanayi odaları, KOSGEB, TSE, İMDER, İNTES’in üst düzey yöneticileri katılacak

Bugün

Etiketler:,

Bir yanıt yazın