TOKİ’den restorasyona tam gaz

Kategori: - - 17:24

tarihsel yapılar

Yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan tarihsel yapıları, restorasyonla gelecek nesillere kazandırmayı hedefleyen TOKİ, kredisi üst limitini arttırdı.
Yaptığı konutlarla adından söz ettiren ülke genelinde hemen hemen her ilde vatandaşları ev sahibi yapmayı kendilerine hedef belirleyen TOKİ, aynı zamanda yıkılma tahlikesi ile karşı karşıya kalmış tarihsel değerleri de restore ederek gelecek nesillere aktarıyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı M. Ergün Turan, restorasyon kredisi üst limitini 2016 yılı için 150 bin liraya çıkardıklarını belirterek, “özellikle tarihi kent dokularının iyileştirilmesine yönelik olan ve yerel yönetimlerin öncülüğündeki tüm müracaatlara kredi verilecek” dedi.
Turan yaptığı açıklamada, 11 yılda 654 kültür varlığına 62 milyon lira destek verdiklerini belirterek özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan, korunması gerekli tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için gerekli şartların sağlanması halinde kredi sağladıklarını ifade etti.

Kredi üst limitinde artış sağlandığına dikkati çeken Turan, şunları söyledi: “2005 ve 2006 yıllarında sağladığımız 75 bin lira kredi üst limitini, yıllar içerisinde aşamalı olarak yükselterek 2016 yılı için 150 bin liraya çıkardık.

Her bir proje için, keşif özetinin yüzde 70’ine kadar ve en fazla 150 bin lira olmak üzere kredi kullandıracağız. Restorasyon kredisi için yapılacak müracaatlarda, özel mülkiyetteki yapıların Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulları tarafından alınmış tescil kararının ve onaylı rölöve ve restorasyon projelerinin bulunması gerekiyor.”

1 Nisan’da alınmaya başlanan başvurularının 29 Nisan tarihine kadar devam edecek.
Başvurular TOKİ’ye bizzat ya da TOKİ’nin İstanbul hizmet binası adresine kargo ve diğer posta araçlarıyla yapılabilecek. Başvuru şartlarına “www.toki.gov.tr/restorasyon-kredileri” internet adresinden ulaşılabilecek.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın