Değerli Konut Vergisi 2022 İçin Geri Sayım Başladı!

Kategori: - - 11:08

Değerli Konut Vergisi 2022

Değerli Konut Vergisi 2022 İçin Geri Sayım Başladı! Vergi Beyannamesi ve 1. Taksit Son Ödeme Tarihi 2022 Ne Zaman?

İlk kez 2021 senesinde uygulamaya alınarak vergi tahsilatı başlatılan Değerli Konut Vergisi için 2022 beyanname tarihi ve son ödeme tarihi uyarısı yapıldı!

Yaklaşık 200 bin ev sahibini ilgilendiren Değerli Konut Vergisi için son beyanname verme tarihi doluyor! 2022 yılında bina değeri 6 milyon 173 bin TL sınırını aşan ev sahipleri emlak vergisi ödemesine ek olarak değerli konut vergisi ödemesi de yapacak.

Evi değerli olan kişilere hatırlanacağı üzere emlak vergisi ödemesine ek olarak değerli konut vergisi ödemesi de getirilmiş, yoğun itirazlara rağmen bazı muafiyet şartları eklenerek ek vergi tahsilatı geçen sene başlamıştı. 2020 senesinde ertelenmesine rağmen 2021 senesinde değerli konut vergisi ödemeleri tahsil edilmişti.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ 2022 BEYANNAMESİ İÇİN SON BEYANNAME VERME TARİHİ NE ZAMAN DOLACAK?

DKV 2022 için son beyanname verme tarihi 21 Şubat 2022 Pazartesi günü sona erecek. 2021 senesinde 5 milyon 227 bin TL olarak uygulanan değerli konut vergisi sınırı 2022 senesinde yapılan güncelleme ile 6 milyon 173 bin liraya yükseltilmişti.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ SON ÖDEME TARİHİ NE ZAMAN, 1. TAKSİT VE 2. TAKSİT ÖDEME TARİHLERİ HANGİ TARİHTE SONA ERECEK?

Değerli konut vergisi beyannamesi veren kişiler için beyandan sonra tahakkuk öden vergi için ödeme süreci başlayacak. Emlak Vergisi Kanunu kapsamında Değerli Konut Vergisi mükellefleri için biri Şubat ve diğeri Ağustos ayında olmak üzere vergi borçlarını 2 eşit taksit halinde ödeme imkanı sunuluyor. Değerli Konut Vergisi 1. taksit son ödeme tarihi 28 Şubat 2022 tarihinde sona erecek.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ NEDİR, KİMLER ÖDEYECEK?

Servet vergisi kapsamında hayata geçirilen değerli konut vergisi muafiyet hakkından yararlanamayan ve sahibi olduğu evin değeri 6 milyon 173 bin liradan daha yüksek olan kişilerin ödemekle yükümlü tutulduğu vergidir. DKV hakkında açıklama yapan Özelmacıklı “Türkiye sınırları içinde bulunan mesken nitelikli taşınmazlardan 2021 yılı için bina vergi değeri 6 milyon 173 bin TL’nin üzerinde olanlar değerli konut vergisine tabidir. Bu konutlar için 21 Şubat 2022 Pazartesi günü sonuna kadar beyanda bulunulmalı ve tahakkuk eden verginin ilk taksiti 28 Şubat’a, ikinci taksiti ise 31 Ağustos’a kadar eşit taksitte ödenmelidir” diyerek son beyanname verme tarihinin 21 Şubat olduğunu hatırlattı.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ BEYANNAMESİ NEREYE VERİLİR?

Sahip olduğu evin değerini gösteren belgeyi evinin adresinin bağlı olduğu belediyeden alan ev sahipleri bina vergi değerini gösteren belgeyi de eklemiş oldukları değerli konut vergisi beyannamesini adresinin sınırları içerisinde kaldığı vergi dairelerine verecekler.

Etiketler:, , ,