Tersane İstanbul Projesi, İstanbul’un değerini artıracak

Kategori: - - 09:21

Tersane İstanbul Projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tersane İstanbul Projesi ’nin İstanbul’un marka değerini artıracağını açıkladı.

Tersane İstanbul’daki incelemelerinin ardından projeye ilişkin bilgiler veren Bakan Karaismailoğlu, “Eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul tamamlandığında sinema salonları, müzeleri, sosyal alanlarıyla İstanbul için bir çekim merkezi olacak” dedi.

Karaismailoğlu, projeyle en az 20 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağına dikkati çekerek, “Yıllık 30 milyon ziyaretçi hedefiyle de İstanbul’un tarihine, kültürüne yakışacak bir eser ortaya çıkacak. Proje kapsamında 83 bin metrekare tescilli yapı restore edilerek kamunun kullanımına sunulacak” bilgisini verdi.

Tersane İstanbul Projesi
Tersane İstanbul Projesi

İLK ETAP 2022’DE TAMAMLANACAK

2022’nin sonlarına doğru projenin ilk etabını tamamlamayı planladıklarına işaret eden Karaismailoğlu, divanhane ve eski karakol binasının bu projenin dışında olduğunu, restorasyonu ve ihyası tamamlandığında eskisi gibi Deniz Kuvvetleri Saha Komutanlığının uhdesine bırakılacağını bildirdi.

“23 TESCİLLİ ESER VAR”

Karaismailoğlu, 1800 metrelik kıyı şeridindeki yaya, bisiklet ve yürüme yollarıyla projenin hem Beyoğlu’na hem de çevresi Kasımpaşa’ya, Hasköy’e önemli katkı sağlayacağını belirterek, şunları kaydetti: “Tersane İstanbul Projesi, İstanbul’un marka değerini artıracak, değerine değer kazandıracak. Diğer projelerimizde olduğu gibi bunu da en güzel şekilde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Burada 23 tescilli eser var. Bunları restore edip, İstanbullulara yaşam alanı kazandıracağız.”

Etiketler:,