TOKİ’den olimpiyat hazırlığı

Kategori: - - 14:59

olimpiyat

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, 2020 Olimpiyatları’nın İstanbul’da yapılması durumunda Hükümet tarafından inşaatlarda kullanılmak üzere İdare’ye 20 milyar lira fon ayrıldığını söyledi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, 2020 Olimpiyatları’nın İstanbul’da yapılması durumunda Hükümet tarafından inşaatlarda kullanılmak üzere İdare’ye 20 milyar lira fon ayrıldığını söyledi.Karabel, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOKİ arasındaki protokoller kapsamında, İdare’nin spor tarihinin en büyük yatırımlarını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bu iş birliği sonucunda, 20 stadyum yapılmasına karar verildiğini hatırlatan Karabel, bu çerçevede 11 stadyumun inşaatının devam ettiğini, 8’inin de ihale ve hazırlık aşamasında bulunduğunu bildirdi. Karabel, 52 bin kişi kapasiteli İstanbul Seyrantepe (Arena) Stadı’nın bitirildiğini, 25 bin seyirci kapasiteli Mersin Stadı’nın da Akdeniz Oyunları’na yetiştirilerek, sporcuların hizmetine sunulduğunu anlattı. Stadyumlar için toplam 3 milyar lira yatırım yapılacağını dile getiren Karabel, 2020 Olimpiyatları’nın İstanbul’da düzenlenmesi durumanda, tüm olimpiyat oyunlarının tesisleri, köyleri, yerleşimleri ve başlıca müsabaka dışı tesislerinin yapımından da TOKİ’nin sorumlu olacağını ifade etti. Karabel, “Buna Uluslararası Yayın Merkezi ve Ana Basın Merkezi de dahil. Olimpiyat ve paralimpik inşaat programı ve finansmanı Hükümetimiz tarafından garanti edilmiş ve gerekli fon 20 milyar lira ayrılmıştır” diye konuştu. aa

Etiketler:,

Bir cevap yazın