TOKİ’den İstanbul Medeniyet Üniversitesi kampüsü

Kategori: - - 09:30

İstanbul Medeniyet Üniversitesi

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Üsküdar‘da bulunan 278 dönümlük arazi üzerine TOKİ’nin yürütücülüğünü üstlendiği yeni bir kampüs alanı için çalışmalara başladı.

Kadıköy-Üsküdar’da D-100 Karayolu üzerinde 278 dönümlük alanda kurulmaya devam eden İstanbul Medeniyet Üniversitesinin beklenen kampüs projesi artık hayata geçiyor. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin konsept projesini hazırladığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) da projeyi yürüteceği kampüsle ilgili Rektör Prof. Dr. Hamit Okur; İstanbul Medeniyet Üniversitesinin Anadolu yakasının çehresini değiştirecek bir medeniyet projesi olduğuna dikkat çekti.

“Geçtiğimiz yıllarda Eski Devlet Malzeme Ofisi (DMO) alanlarının ve Karayolları Muayene İstasyonu’nun üniversitemize tahsis edilmesiyle, kampüs projemizle ilgili beş ayrı master plan çalışmaları yapılmıştı. Nihayet bu projelerden İstanbul Teknik Üniversitesi’nin kampüs projesine karar verdik ve akabinde TOKİ ile kampüsümüzü şekillendirmek için işbirliği yaptık” diyen Okur, “Artık Anadolu yakasında yeni nesil devlet üniversitesine yakışır bir kampüsü hayata geçiriyoruz” dedi. İstanbul Medeniyet Üniversitesi

Kadıköy ile Üsküdar’ı birbirine bağlayacağız

D-100 Karayolu üzerinde, Kadıköy-Güney Yerleşkesi (74 dönüm) ile Üsküdar-Kuzey Yerleşkesi (204 dönüm) olmak üzere toplam 278 dönümlük merkezi bir konumda İstanbul Medeniyet Üniversitesinin yükseldiğini söyleyen Rektör Okur, kampüs projesiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Kampüs projesinde; üniversite rektörlük binası, fakülteler, enstitüler ve yüksekokulların yanı sıra;  sosyopark, teknopark, merkezi kütüphane, kongre merkezi, araştırma ofisleri, uzaktan eğitim merkezi, sürekli eğitim merkezi gibi çok sayıda önemli birim ve merkezler yer alıyor. En kısa zamanda tamamlamayı hedeflediğimiz bu proje ile İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusuna uyum sağlayacak, doğaya saygılı, yeşili koruyan güzel bir kampus oluşturacağız”.

İlk olarak güney yerleşkemiz yükseliyor

“14 Nisan 2014 tarihinde ihalesi yapılan 9 Haziran 2014 tarihinde sözleşmesi imzalanan Güney Yerleşkesi inşası ile kampüs projemiz hızla başladı. Bu yerleşkede; lisans ve yüksek lisans derslikleri, kütüphane, yemekhane, kantin, kafeterya, 275 kişilik konferans salonu ile açık alanlar yer alıyor. Hemen yanı başında da 2’şer adet halı saha, basket sahası ve tenis kortu olmak üzere açık ve kapalı spor sahaları yer alıyor” diyen Rektör Okur; bu kampüs projesi ile öğrencilerin yanı sıra akademik ve idari personelin ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflediklerini söyledi.emlakwebtv.com

Etiketler:

Bir yanıt yazın