Çapa ve Cerrahpaşa’da dönüşüm Zamanı

Kategori: - - 08:52

Çapa ve Cerrahpaşa

Tarihi Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri, TOKİ tarafından 3 bin 600 dönüm arazi karşılığında yeniden yapılacak. Yeni tıp fakülteleri için nisana kadar plan çalışmaları tamamlanacak ve ardından da binaların yıkımına başlanacak.

Türkiye’nin en kapsamlı tıp fakülteleri arasında yer alan Çapa ve Cerrahpaşa’nın yeniden inşa edilmesi için çalışmalar hızlandırılıyor. Sabah’ta yer alan habere göre, İstanbul Üniversitesi ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında yapılan protokolle, üniversitenin Avcılar ve Halkalı’daki arsalarına karşılık fakülte binaları yapılacak. 3 bin 600 dönüm arazi karşılığında yapılacak yeni tıp fakülteleri için nisana kadar plan çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor. Planlama çalışmalarının ardından tıp fakültelerinin yıkımına başlanacak.

Tescilli yapılara restorasyon
Her yıl binlerce kişinin kapsamlı tedavi için geldiği Türkiye’nin en eski üniversite hastanelerinin yıkılarak yeniden yapımı için çalışmalara hız veriliyor. İstanbul Üniversitesi ile TOKİ arasında 2014’te yapılan protokolle ekonomik ömrünü dolduran binaların yeniden yapımı için anlaşmaya varıldı. Avcılar ve Halkalı’daki 3 bin 600 dönüm arazi karşılığında yapılacak inşa çalışmaları kapsamında, Çapa ve Cerrahpaşa Tıp fakültelerinin eğitim birimleri, sağlık tesisleri, hizmet binalarının yeniden yapılması ve tescilli yapıların restorasyonu da gerçekleştirilecek.

Nisan’da yıkım başlıyor
Avcılar’da 1 milyon 108 bin metrekarelik alanda konut olarak inşa edilerek satıldıktan sonra 1 milyar 86 milyon liralık gelirle Küçükçekmece’deki 1 milyon 108 bin metrekarelik alanın 584 milyon liralık geliri tıp fakültelerinin yenilenmesi işleminden mahsup edilecek.
Ayrıca TOKİ, Avcılar’daki arsaya 15 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan bir misafirhane yapacak. Alt ve üst kısım olarak ayrı ayrı inşa edilecek Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin toplam maliyeti 963 milyon lira olarak öngörülüyor. Çapa Tıp Fakültesi için ise 829 milyon liralık bütçe harcanması planlanıyor. Küçükçekmece’deki arazide tarihi kalıntıların ortaya çıkarılmasıyla ilgili süreç İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından sürdürülüyor. Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın