TOKİ sakinleri, camileri olmadığı için 2 yıldır çadırda namaz kılıyor

Kategori: - - 09:08

toki sakinleri cami sorunu

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan konutlarda oturan mahale sakinleri cami olmadığı için iki yıldır çadırda namaz kılıyor.

Yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı ve 480 konutlu TOKİ konutlarında oturan mahalle sakinleri cuma namazı, bayram namazı ve özellikle Ramazan ayı dolayısıyla yatsı ve teravih namazında sıkıntı çektiklerini belirterek, yetkililerden bir an önce mahallelerine cami yapılmasını istiyor. TOKİ konutlarında oturan Salih Şener, Türkiye’nin her bölgesine TOKİ konutları yapıldığını ancak hiç bir yerde böyle sıkıntının yaşanmadığını söyledi.

Başka yerlere yapılan TOKİ konutlarında sosyal tesislerin yanı sıra cami de yapıldığını kaydeden Şener, Sorgun’da yapılan TOKİ konutlarında cami olmaması yüzünden büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti. Şener, “Türkiye’nin her yerine yapılan TOKİ konutlarında mutlaka cami de yapılmıştır. Fakat bizim TOKİ konutumuzun bulunduğu yerde cami yapılmamış. Burası biraz şehrin kenarında kaldığı için en yakın cami 2-3 kilometre, bu kadar uzak olmasından dolayı nasıl gidip gelelim. Komşularımız ve bizler çok mağdur durumdayız. Kışın namaz kılmakta daha da zorlanıyoruz. Namazımızı bir şantiyenin 16 metrekare odasında kılmak zorunda kalıyoruz. Cuma namazında cemaaat dışarda üşüyerek kılmak zorunda kalıyor. Önümüz kış, namazımızı rahat bir şekilde camimizde kılmak istiyoruz.” dedi.

İbrahim Taş ise cami olmaması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını ifade ederek, “Konuyu yetkililere götürdük siyasilere ilettik, fakat yine de bir çare bulamadık. Bugüne kadar bizleri oyaladılar. TOKİ’nin pek çok sıkıntısı var. Fakat bizim için en büyük sıkıntı camimizin olmamasıdır. İki yıldır belediyenin verdiği çadırda namazlarımızı kılıyoruz. Kışın 15 metrekare barakalarda soba yakarak namazımızı kılmaya çalışıyoruz. Arsamız olduğu halde bizle ne yetkililer ilgileniyor ne de siyasilerimiz ilgileniyor. Bizler buranın sakinleri olarak biran önce camimizin yapılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Diğer mahalle sakinleri de aynı ifadeleri kullanarak, “İki yıldır camimiz olmadığı için özellikle cuma namazlarında sıkıntı yaşıyoruz. İmamımız var fakat camimiz yok. İmam ne yapsın, elinden geldiğince yaz kış sıkıntılara rağmen namaz kıldırmaya çalışıyor. Yetkililerimizden bu konuda yardım istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Bugün

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın