TOKİ sağlıkta rekora koşuyor

Kategori: - - 11:17

Toki konutlarda indirim

Bugüne kadar tamamladığı 157 hastane ile sağlık sistemine 24 bin 63 yatak kazandıran Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ), ihale aşamasına gelen ve hazırlık safhasında olan projeleriyle birlikte, sağlık sistemine kazandırdığı hastanelerin yatak kapasitesi 35 bini aşacak.
Konut açığını ürettiği nitelikli ve çağdaş konutlarla karşılayan TOKİ, sağlık sorunları nedeniyle vatandaşların il il gezmelerini engellemek amacıyla hastane projelerine hız verdi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, TOKİ, Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle bugüne kadar 157 hastane inşa ederken, TOKİ tarafından yeni yapılacak hastanelerden 24’ü için ihale aşamasına gelindi. 32 hastane projesi de hazırlık aşamasında bulunuyor.

Bugüne kadar 10’u entegre ilçe hastanesi, 2’si bölge hastanesi, 1’i ağız ve diş sağlığı merkezi olmak üzere toplam 157 hastane inşaatı gerçekleştiren TOKİ, yapımını üstlendiği bu hastanelerle sağlık sistemine 24 bin 63 yatak kazandırdı.

24 hastane ihale aşamasında

TOKİ, yürüttüğü 24 hastane projesinde de ihale aşamasına geldi. TOKİ’nin ihale aşamasına gelen projelerinin tamamlanmasıyla sağlık alanında 3 bin 725 yatak daha kazandırılmış olacak. TOKİ’ye il ve ilçelerden çok sayıda hastane talebi de gelirken, TOKİ’nin illerden gelen talepler doğrultusunda değerlendirmeye aldığı üç hastane projesinin tamamlanması halinde ise sağlık sektöründe bin 200 yatak daha vatandaşların hizmetine açılacak.

32 proje de hazırlık aşamasında

TOKİ ile Sağlık Bakanlığı protokolü kapsamında 32 hastane projesi ise hazırlık aşamasında. Bu hastanelerin ihalelerinin yapılıp sisteme kazandırılmasıyla birlikte 5 bin 965 yatak daha sağlık sektörünün hizmetine sunulmuş olacak.

Yürüttüğü tüm hastane projelerini hayata geçirdiğinde TOKİ’nin, sağlık sektörüne kazandırmış olduğu hastane sayısı 218’i, yatak sayısı da 35 bin 71’i bulacak. İl ve ilçelerde inşa edilecek tam donanımlı bu hastaneler sayesinde vatandaşlar sağlık sorunları nedeniyle il il gezmek zorunda kalmayacak ve bulundukları il ve ilçelerde tedavilerini gerçekleştirebilecekler.

5 projede ihale tarihleri belli oldu

TOKİ’nin yürüttüğü hastane projelerinden 5’inde ise ihale tarihleri belli oldu. Buna göre, İdare, 100 yataklı Çorum Osmancık Devlet Hastanesi için 17 Ekim’de, 100 yataklı Kütahya-Gediz Devlet Hastanesi ile 500 yataklı Konya Selçuk Numune Hastanesi için 20 Ekim’de, 200 yataklı Adana Kozan Devlet Hastanesi için 24 Ekim’de, 400 yataklı Adana Eğitim ve Araştırma Hastanesi için 31 Ekim’de, 75 yataklı Balıkesir Bigadiç Devlet Hastanesi için de 24 Kasım’da ihaleye çıkacak.

TOKİ, 22 ”Akıllı Hastane” yaptı

TOKİ, tamamladığı hastanelerden 22’sini ”akıllı hastane projesiyle” inşa etti. TOKİ’nin Siirt, Niğde, Mardin, Muş, Karabük, Düzce, Ağrı, Antalya, Ordu Ünye, Manisa-Soma ve Bursa-İnegöl’e yaptığı 300 yataklı Devlet Hastaneleri, 400 yataklı Aydın-Nazilli ve Bitlis-Tatvan Devlet Hastaneleri, 200 yataklı Bingöl Devlet Hastanesi, 100 yataklı Gaziantep-Islahiye Devlet Hastanesi, 600 yataklı İstanbul-Sultangazi ve Şişli Devlet Hastaneleri, İzmir-Karşıyaka Çiğli 400 yataklı Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi, Malatya Bölge Hastanesi, 250 yataklı Samsun Bafra ile 350 yataklı Zonguldak Ereğli Devlet Hastaneleri, ‘Akıllı Hastane’ olarak gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı ve TOKİ işbirliğiyle hayata geçirilen akıllı hastanelerde, ileri teknoloji ürünü otomasyon sistemleri kullanılmasıyla; sağlık hizmetlerindeki tedavi süreçleri kalite ve hız açısından önemli oranda iyileşti. Akıllı hastanelerde röntgen, ultrason, MR, bilgisayarlı tomografi, momografi gibi tıp alanında uygulanan görüntü kaydedici cihazların sağladığı veri, görüntü ve kayıtlar dijital ortamda tek bir merkezden yönetiliyor. Böylelikle sağlık kurumları doğru ve gerçek zamanlı olarak bilgiye ulaşarak bürokratik işlemlerden ve zaman kaybından kurtuluyor. Merkezi olarak hasta, hemşire takip sistemlerini de barındıran sistem, hastanelerde sağlık hizmeti yönetimini daha etkin hale getiriyor

Etiketler:

Bir yanıt yazın