TOKİ sağlıklı kentleşmenin önünü açtı

Kategori: - - 11:44

sağlıklı kentleşme

TOKİ, kuruluşundan bu yana konut üretiminin yanı sıra, gerek konut projeleri bünyesinde, gerekse bağımsız tesisler olarak inşa ettiği sosyal donatı tesisleriyle sağlıklı kentleşmenin dinamosu oldu. sağlıklı kentleşmeBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 2003 yılından itibaren yeni bir atılımla yüz binlerce dar ve orta gelirli aileyi konut sahibi yapmanın yanı sıra okul, üniversite, yurt, pansiyon, hastane, kütüphane, stat, spor salonu ve cami gibi sosyal donatılarla ülkeye sosyal, kültürel ve sportif alanda ihtiyaç duyduğu binlerce tesis kazandırdı.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Turgut Özal Hükümeti döneminde 1984 yılında çıkarılan Toplu Konut Kanunu uyarınca “Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı” adı altında dar ve orta gelirli vatandaşların konut ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan TOKİ, farklı iktidar dönemlerinde 2002 yılına kadar 43 bin 145 konut üretti.

Hükümetin 2002 yılında ortaya koyduğu “Planlı Kentleşme ve Konut Seferberliği” acil eylem planı doğrultusunda 2003’te bugünkü adıyla doğrudan Başbakanlığa bağlı olarak yeniden yapılanan TOKİ, o yıldan itibaren inşaat sektöründe en büyük aktör konumuna geldi.

Dar ve orta gelirli aileleri konut sahibi yapmak için yurt genelinde çok sayıda konut projesine imza atan TOKİ, 2003-2015 döneminde 703 bin 532 konut inşa etti.

Değişen anlayışla sadece konutlar değil kentler kurdu

Yaklaşık 14 yıldır pek çok aileyi ev sahibi yapan TOKİ, değişen görev tanımıyla birlikte çok sayıda sosyal donatı tesisine de imza atarak, yeni kent alanları kurdu.

Konut üretiminin yanı sıra gerek konut projeleri bünyesinde, gerekse bağımsız tesisler olarak inşa ettiği sosyal donatı tesisleriyle de sağlıklı kentleşmenin dinamosu olan TOKİ, 2003 yılından bu yana sevgi evi, engelsiz yaşam merkezi, huzurevi, kütüphane, cami, hastane, spor salonu, okul, üniversite, stadyum, eczane, karakol, askeri hizmet binaları, halk eğitim, kültür ve toplum merkezi, sanayi sitelerinde iş yerleri ve uygulama otellerinin yer aldığı 8 bin 3 konut dışı bina inşa etti.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın