Toki mimari ve estetiğe önem verecek

Kategori: - - 09:01

Toki konutlarda indirim

Toki mimari, son 8 yılda 500 bin konut inşa eden TOKİ’nin Emlak Daire Başkanı Ali Seydi Karaoğlu, yaptıkları konutların mimari ve estetiği konusunda eleştiri aldıklarını söyledi.

Karaoğlu, “Eleştirilerden ders aldık. Artık yeni projelerde mimariye ve estetiğe önem vereceğiz. Şehrin silüetine hassasiyet göstereceğiz.” dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yeni yapacağı konutlarda mimari ve estetiğe de önem verecek. Yeni kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde silüetle ilgili bir birim de kurulacak ve bu müdürlük projeleri mimari ve estetik açıdan değerlendirerek, onay verecek.

TOKİ Emlak Daire Başkanı Ali Seydi Karaoğlu, “500 bin konut yaptık ama bunların mimari ve estetiği açısından çok eleştiri aldık. Bu eleştirilerden ders çıkardık. Artık bundan sonraki projelerimizde mimari ve estetiğe önem vereceğiz. Kent silüetini oluştururken hassasiyet göstereceğiz.” dedi. Karaoğlu, ilk olarak İstanbul’da yapacakları yeni projelerde mimari ve estetik bina inşa etme kararını uygulayacaklarını söyledi.

TOKİ Emlak Daire Başkanı ve Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Seydi Karaoğlu bu açıklamayı, Soyak’ın bin konutluk Evostar projesinin tanıtıldığı toplantıda yaptı. Arsa sahibi Emlak Konut GYO’nun hasılat ortağı olduğu Evostar projesi için ise Karaoğlu, “Önümüzdeki 5 yıl içinde Evostar’ın yer aldığı Halkalı bölgesi, en az Ataşehir ve Ataköy kadar değerli olacak.” dedi. Karaoğlu’nun açıklamasına göre İstanbul Halkalı’daki 8 milyon metrekare arazi üzerinde ilk nitelikli ve markalı konut projesine Soyak ile başlayan Emlak Konut GYO’nun, elindeki son arsa üzerindeki son konut projesi yine Soyak’ın Evostar’ı oldu.

Bundan sonra bölgede Emlak Konut arsalarında sadece Temapark’ın içinde rezidanslar olacak. Karaoğlu, Avrupa’nın en büyük fuar alanı ve 5 yıldızlı otelleri içinde barındıran Temapark ile çevredeki hastaneler ve 8 milyon metrekarede yer alan markalı konutlarla Halkalı’nın kentin cazibe merkezi haline geldini söyledi. Önceleri İstanbul’un çöpünün döküldüğü semt olduğu için Halkalı’nın imajının bundan etkilendiğini belirten Karaoğlu, şimdi ise Atakent olarak adlandırdıkları bu bölgenin nitelikli bir şehircilik örneği olduğuna dikkat çekti.

Soyak CEO’su Emre Çamlıbel, önceki akşam ‘eşe-dosta’ duyurmaları sonucu Evostar’da 2 saat içinde 50 dairenin ön satışla sahiplerini bulduğunu söyledi. Stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 bin daireyi de etap etap bölmeden satışa koyduklarını belirten Çamlıbel, “Çevrede benzer nitelikteki konutların metrekare fiyatı 2.550 lira iken biz 2.200 lira gibi rekabetçi bir fiyatla satışa çıktık. Hem oturmak için hem de yatırım için cazip. Bu Halkalı’daki 6. projemiz ve 6 bin konut yapıyoruz.

Bunların toplam değeri 1 milyar lira.” dedi. Bu seneyi 1 milyar lira ciro ile kapatacaklarını belirten Çamlıbel, “Sene bitmeden birkaç konut projemiz daha var.” dedi. Emre Çamlıbel’in açıklamasına göre 2 yıl sonra teslim edilecek Evostar projesinde 81 bin liraya stüdyo daire, 158 bin liraya 2+1 daire almak mümkün. Projenin zemin katındaki 40 metrekare bahçeli dubleks dairelerin fiyatı ise 209 bin lira.

Toki Yerel Mimari Uygulama Projesi
Toki mimari

Konutlara 120 ay vadeli, 0,99′dan başlayan kredi maliyetiyle sahip olunabildiğini söyleyen Çamlıbel, “2004 yılında burada ilk projeyi satışa çıktığımızda kredi maliyeti yüzde 4 idi. O günlerle kıyaslarsak maliyet çok iyi. Altın ve dövizin yükselmesi, mevduat gelirinin cazibesini yitirmesi de insanları konut alımına yönlendiriyor.” dedi.

Yabancıya konut satışında mütekabiliyetin kalkmasının yanı sıra 6 ay süren izin prosedürünün de kısaltılmasını isteyen Çamlıbel, “İngiliz, Alman vatandaşı zaten Türkiye’den konut alabiliyordu. Kimseye ülkesinde konut satmayan Körfez ülkeleri alamıyordu. Mütekabiliyet yasası değişirse Körfez’dekiler Batı ülkeleri yerine Türkiye’den konut almayı tercih edecektir. Beklentimiz bu. Mütekabiliyet yasası sadece inşaat sektörü değil ülke ekonomisi için kalıcı kaynak doğuracak, cari açık sorununu çözecek.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın