Toki Mağdurlarına Afyon’da Katıldı

Kategori: - - 09:04

Dinar ilçesi

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde, 9 yıl önce “kentsel dönüşüm” ile evleri istimlak edilerek, karşılığında başka bir bölgede TOKİ tarafından 45 bin liraya konut verilen vatandaşlara, 18 bin lira ekstra borç çıkartıldı. Toki MağdurlarıAyrıca geçen yıl teslim edilebilen konutlar için yeni fiyatlar üzerinden sözleşme yapılması konusunda vatandaşlara bir ay süre tanındı.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Dinar’da “kentsel dönüşüm” projesi kapsamında TOKİ’nin yaptığı sobalı konutların maliyetini 45 bin liradan 63 bin liraya çıkararak vatandaşların mağdur edildiğini TBMM gündemine taşıdı. Köksal, TOKİ‘nin ekstra 18 bin lira daha vatandaşı ödemeye zorladığını, bunun içinde bir ay süre verdiğini söyledi. Köksal, 62 metrekarelik ücra bir köşeye kurulmuş olan altyapı ve çevre düzenlemesi eksik bulunan sobalı 110 konut için vatandaşların 63 bin lira üzerinden sözleşmeye yapmaya zorlandığını kaydetti.

Vatandaşların mağdur olduğunu ifade eden Köksal, “Dinar 110 TOKİ Konutları mağdur çaresiz ve verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyor. Hepsi dar gelirli, kimi 30 lira yevmiye ile tarlada çapaya gidiyor, kimisi elişi yapıp satarak geçinmeye çalışıyor. 75 yaşındaki teyzem “merdiven silerek geçiniyorum, bizi bu hale düşürenlere hakkımı helal etmiyorum” diyor. Bunlar bizim insanımız.” dedi.

TOKİ yetkililerinin hak sahiplerini bu fiyattan sözleşme yapmaya zorladığını ileri süren Köksal, sözleşme tarihinin mart ayının sonuna kadar uzatıldığını, ödenmediği takdirde kanuni işlem yapılıp bir yıllık kira bedeli talep edileceğini söylediklerini anlattı.

“EVLERİMİZ DOĞALGAZLI OLACAKTI SOBALI YAPTILAR”

Bu arada vatandaşlara verilen sözlerin tutulmadığı gibi bir de borç çıkartıldığını iddia edildi. Celal Durmaz, 2007 yılında kentsel dönüşüm kapsamında evlerini istimlak edildiğini ve bir değer biçildiğini söyledi. Durmaz, şunları söyledi: “Benim bin metrekare arsam vardı, 90 metrekare evim vardı. Besihanem vardı. Buna 67 bin lira fiyat biçtiler, karşılığında “45 bin 700 liraya ev yapacağız” dediler. Bana 22 bin lira para iade ettiler. Ancak, şimdi de verdikleri paraları geri istiyorlar.”

TOKİ’nin evleri doğalgazlı yapması gerekirken sobalı yaptığını ve kömürlük parası olarak 4 bin lira ayrıca para istediğini vurgulayan Durmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim evlerimiz hiçbir talebimiz olmadığı halde kentsel dönüşüm kapsamında istimlak edildi. Bizlere Dinar’ın yaklaşık 3 kilometre uzağında bir dağ üzerinde müstakil konut verildi. Burada şimdi 110 konut var. Ancak evlerimiz iki yıl gecikmeli 2015 yılında teslim edildi. Evlerde sıkıntı var, bacalarda sıkıntı var, çekmiyor. Şimdi bir usta tutup tamir ettirmeye çalışıyorlar. Vatandaşların çoğu, ödeyecek durumda değiller, gariban dar gelirli, devlet yardımlarıyla geçiniyor.”

Celal Durmaz, konut bedellerinin belirlenen ilk fiyat olan 45 bin 773 TL olmasını ve kalan borçlarının 180 ay eşit taksitlere bölünmesini istediklerini ancak yetkililerin yeni fiyatlar üzerinde sözleşme yapmaları konusunda kendilerine bir ay süre verdiğini sözlerine ekledi.Cihan

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın