Toki İstanbul’da yeni konut projelerini nerede yapacak?

Son Güncelleme: 10 Ekim 2017 - 5:39 1 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • Toki İstanbul’da yeni konut projelerini nerede yapacak?
23 Paylaşımlar

toki başkanı turanToki İstanbul’da yeni konut projesi yapacak mı? Yeni konut projeleri hangi semtlere yapılacak? İstanbul için hedeflenen Toki Konut sayısı ne kadardır? Toki Başkanı bu sorulara cevap verdi.

Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de 7,5 milyon çürük yapı stokunun acilen yenilenmesi gerekiyor. İstanbul ve İzmir gibi rant barındıran şehirlerin öne çıkan semtlerinde dönüşüm özel sektör eliyle gerçekleştirilirken diğer semtler ve Anadolu kentleri ikinci planda kalıyor.

Kentsel Dönüşüm Yasası’nı çıkararak kanayan yaraya neşter atan devlet, İstanbul ve Anadolu’da dönüşüme ihtiyaç duyulan bölgelerde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kanalıyla dönüşüm yapıyor. Türkiye genelinde toplam 72,5 milyon metrekarelik alandaki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla kentleri deprem ve afetlere hazırladıklarını söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan ile yaptıkları çalışmaları ve İstanbul’daki yeni hedef bölgeleri hakkında şunları söyledi.

Geçmişe oranla arazi geliştirme konusunda zorlanıyoruz. Kayabaşı, Başakşehir ve Ispartakule‘de arazi geliştirme çalışmaları yapıyoruz. 10 yıl boyunca bu bölgelerde hem kentsel dönüşüm hem de orta gelir grubuna yönelik konut üretimi yapacağız. Kayabaşı’nda bin 892 konut için 5-22 Eylül’de 40 bin müracaat aldık. 5 Ekim’de kuraları çekildi. Tuzla ve Silivri‘de 3-5 bin adet sosyal konut ve kentsel dönüşüm yapılacak bölgelerde rezerv konut üretmek için arazi geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Tuzlada imar planı değişikliği konusunda çalışmalarımız var. Burada 1-2 bin konut daha yapabiliriz.


---------------------------------------------------------------------------------

Toki İstanbul’da yeni konut projelerini nerede yapacak? ile Benzer Yazılar:

10 Ekim 2017 Saat : 5:39
  TOKİ

“Toki İstanbul’da yeni konut projelerini nerede yapacak?” için 1 Yorum

  1. Zerrin Binme dedi ki:

    Sayın yetkili İstanbul ve İzmir şehirlerinde hangi yerlerde proje yapılacak.

Toki İstanbul’da yeni konut projelerini nerede yapacak? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–