Toki İstanbul Başakşehir, Arnavutköy, Çatalca, Esenler, Tuzla kura çekilişi hangi gün?

Kategori: - - 11:50

TOKİ’nin İstanbul’da inşa edeceği konutlar için heyecan dorukta. Mega kent İstanbul’da yapılacak 50.000 kont için milyonlarca başvuru yapılmıştı. Dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmayı amaçlayan projede kura çekilişi bekleniyor. Toki İstanbul Başakşehir, Arnavutköy, Esenler, Çatalca, Silivri ve Tuzla ilçelerinde konut yapılacak.

TOKİ tarafından ilk tarih duyurusu yapıldı. İstanbul için ilk çekilişler Tuzla’da başlayacak. Peki, TOKİ İstanbul kura çekilişi ne zaman?

Toki İstanbul Başakşehir, Arnavutköy, Çatalca, Esenler, Tuzla kura çekilişi hangi gün?

TOKİ İstanbul kura ne zaman? TOKİ İstanbul Arnavutköy, Başakşehir, Çatalca, Tuzla projelerine başvurular tamamlanmıştı. Türkiye genelinde kura çekilişleri başlarken gözler TOKİ İstanbul kura çekilişine çevrildi. Başvuru yapan kişiler TOKİ İstanbul kura çekilişi ne zaman sorusunun cevabını araştırıyor.

TOKİ İSTANBUL KURA NE ZAMAN?

TOKİ’nin İstanbul’da Arnavutköy, Başakşehir, Esenler, Çatalca, Silivri ve Tuzla ilçeleri için yapılacak kura çekilişine ilişkin ilk tarih verildi.

TOKİ’den yapılan açıklamaya göre, 50.000 Sosyal Konut Projesi kapsamında, İstanbul Tuzla Aydınlı Mah. Konaşlı Mevki 508 Adet Konut Projesi’nde inşa ettirilen; 2+1 nitelikli 218 adet ve 3+1 nitelikli 290 adet olmak üzere toplamda 508 adet konutun kurası 30 Kasım 2022 Çarşamba günü saat 11.00’de yapılacak.

EN FAZLA KONUT İSTANBUL’A

500 bin sosyal konut projesinde en fazla konut İstanbul’a yapılacak. İstanbul’da 50 bin konutun yanı sıra, Ankara’da 18 bin, İzmir’de 12 bin 400, Gaziantep’te 10 bin, Bursa’da 8.650 konut için çekilişler tamamlanacak.

TOKİ PEŞİNATLARI NASIL OLACAK?

Proje kapsamında 2+1 konutların aylık taksiti 2 bin 280 lira olacak. Toplam değeri 608 bin lira olan evlerden yüzde 10 peşinat alınacak ve 240 ay vadeyle ödeme yapılacak.

3+1 evlerde ise taksitler 3 bin 187 lira olacak. Evlerin toplam değeri 850 bin TL’yi bulacak. Yüzde 10 peşinat ve 240 ay vade uygulaması burada da geçerli olacak.

TOKİ SÖZLEŞME NASIL YAPILIR?

Çekiliş sonuçlarının belli olmasının ardından hak sahipleriyle sözleşme imzalanacak. Vatandaşlardan sözleşme için bazı belgeler istenecek.

Bu belgeler genel olarak şu şekilde olacak:

TOKİ başvurusunda istenen şartlara ait belgeler sözleşme anında da istenecek. 1 yıldır projenin bulunduğu ilde ikamet ettiğine ait belge,

Hane halkı gelirinin (Kendisi, eşi ve 18 yaş altı çocukları) en fazla net 16.000₺ (İstanbul için 18.000₺) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri (Başvuru tarihi itibariyle),

Engelli vatandaşlar, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”

Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren belgeyi sözleşme zamanında getirmelidir,

Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler kura çekimi sonucunda ev almaya kazanan kişiler tarafına bilgilendirme yapılacaktır. Toki İstanbul Başakşehir

Etiketler:, , , , , , ,