Ataköy Sahili’nde TOKİ protestosu

Kategori: - - 11:52

TOKİ protestosu

Ataköy sahilinde TOKİ tarafından yaptırılan inşaatların durdurulmasını isteyen kalabalık bir grup, Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. TOKİ protestosu

‘Susma, haykır, betona hayır’, ‘Bakırköy uyuma, sahiline sahip çık’ diye slogan atan grup, ‘Ataköy sahilini geri alacağız’, ‘Sahilde TOKİ istemiyoruz’, ‘Beton değil, yaşanabilir bir dünya’ dövizleri taşıdı. İstanbul Caddesi üzerinden yürüyüşe geçen yaklaşık bin kişilik gruba CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da katıldı. Kalabalık, inşaatın sürdüğü alana doğru ilerledi. Bazı eylemciler tepki amacıyla inşaatın dışındaki demir korkuluklara elleriyle vurdu.
istanbultokikonutlari.com
İNŞAATTA BASIN AÇIKLAMASI
Ardından inşaat alanının kapısını açarak boş araziye giren kalabalık burada basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Ataköy sahilinin ayrıcalıklı imar koşullarıyla TOKİ’ye devredildiği iddia edildi. Ayrıca, basın açıklamasında Ataköy sahilinin inşaat alanı olmaması gerektiği vurgulandı. HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de burada yaptığı açıklamada, “Sermaye şirketleri ve siyasetçiler bu değerli araziyi, kıyı şeridini yıllardır ele geçirmek için bir mücadele veriyordu. Bakırköy halkının ve Bakırköy Belediyesi’nin itirazlarına rağmen burada lüks otel inşaatları sürüyor. TOKİ, Başbakanlık’a doğrudan bağlı olarak halkın kullanması gereken araziler üzerinde lüks yatırımlar yapıyor” diye konuştu. Kalabalık grup, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın