TOKİ depremzedenin yarasını saracak

Kategori: - - 13:25

Toki konutlarda indirim

Depremzedelerin acil barınma ihtiyacının karşılanması için 928 afet konutu inşa edildi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Kütahya’da 19 Mayıs’ta meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmaya devam ediyor. Depremzedelerin acil barınma ihtiyacının karşılanması için 928 afet konutu inşa eden TOKİ, sosyal donatı kapsamında depreme dayanıklı 11 adet de cami yapacak.

Kütahya’nın Hisarcık, Pazarlar, Simav ve Şaphane ilçelerinde bin 639 konutta ağır hasara neden olan deprem sonrasında zor günler geçiren vatandaşların imdadına yetişen TOKİ, 19 Mayıs’ta meydana gelen depremin hemen ardından yaptığı 928 konutla vatandaşların acil barınma ihtiyaçlarını karşıladı.

Depremzedelerin acil barınma ihtiyaçları dışında, sosyal donatı kapsamında yıkılan okullarının yerine depreme dayanıklı okul inşa eden TOKİ, Simav’a, 1 tane 16 derslikli, 1 tane 24 derslikli ve 2 tane 32 derslikli okul ile 1 kız meslek lisesi, 24 derslikli Yusuf Koyuncuoğlu ilköğretim okulunu, anaokulu ve Halk Eğitim Merkezi yapıyor.

Hükümet Konağı’nı da TOKİ yapıyor

TOKİ’nin Simav’daki, elektrik atölyesi, bilgi iletişim teknolojileri atölyesi, tesviye atölyesi, tesisat atölyesi inşaatları da devam ederken, İdare, İçişleri Bakanlığı ile yaptığı protokol kapsamında da yıkılan Simav Hükümet Konağı’nın yerine yenisini inşa ediyor.

Kütahya’nın Merkez İlçesi Siner Mahallesi’ne de 16 derslikli kız meslek lisesi inşa eden TOKİ, Hisarcık ilçesine 8 derslikli ilköğretim okulu, Şaphane ilçesine 8 derslikli ilköğretim okulu, Pazarlar ilçesine 16 derslikli lise, 200 kişilik pansiyon yapıyor.

Depreme dayanıklı 11 cami

Depremzelerin barınma ve eğitim sorununu çözen TOKİ, şimdi de sosyal donatı kapsamında bölgede 11 cami inşa edecek.

Afet camileri, Hisarcık’ın Hocalar, Kutlubeyler ve Kutluhallar Köyü, Pazarlar’ın Örey Köyü, Şaphane Derbent mevkisi, Simav’ın Çavdır Mahallesi, Beyce Köyü, Hüsüm köyiçi ve Karaarmut mevkisi, Naşa Köyü Koy mevkisi ile Köyiçi mevkisine inşa edilecek.

Deprem bölgesine yapılacak camiler hafif çelik konstrüksiyondan inşa edilecek. Yüksek mukavemeti, esnekliği ve hafifliği sayesinde depreme dayanıklı olacak camiler, en kısa sürede ibadete açılacak.

Kubbelerin konstrüksiyonunda ağır çelik kullanılacak. Sistem yatay stabilizesini sağlamak amacıyla ise hafif çelikten yararlanılacak. Hafif çelik panolarda bağlantı noktalarında çökertmeler yer alacak. Bu çökertmeler kaplama elemanlarında deformasyon oluşmasını da engelleyecek. Hafif çelik pano elemanlarında kullanılacak olan kesit soğukta şekil verilmiş çelik galvanize sacdan imal edilecek.

AA

Etiketler:

Bir yanıt yazın