TOKİ’den Emekliye 49 bin TL’ye konut!

Kategori: - - 11:20

Toki Kayaşehir 19.Bölge Kura Sonuçları

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın konut fırsatları devam ediyor. Dar gelirliden emekli ve engelliye kadar birçok kesime hitap eden konutlar, Haziran ayına özel olarak 245 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuldu.

Yurdun çeşitli illerdinde konut yapımına hız veren TOKİ, 6 bin 600 konut için ilana çıktı. 34 ildeki bu konutların aylık taksitleri 245 TL’den başlıyor. Posta gazetesinde yer alan habere göre, hiç evi olmayanlara yönelik üretilen bu evlerden almak isteyen vatandaşlar elini çabuk tutmalı. Çünkü, konutların çoğu için başvurunun son tarihi 29 Haziran olarak belirlendi.

49 BİN LİRADAN…
Emekli, alt gelir grubu, engelli dahil tüm kesimlere hitap eden evler için ödenebilecek en düşük peşinat 6 bin TL’den, ev fiyatları ise 49 bin TL’ye başlıyor. Satışa sunulan konutlar için Halkbank veya Ziraat Bankası şubelerine başvurmak gerekiyor. Yani başvuru ve satış işlemleri konut projesine en yakın bu iki kamu bankasının şubelerinden yapılabiliyor.

HİÇ EVİ OLMAYACAK
Bazı projeler orta gelir grubuna bazıları ise dar gelir grubuna da hitap ediyor. Bir de kurasız yani başvuru önceliklerine göre ‘açık satış’ yapılıyor. Dar gelirliler için yapılan dairelerden almak isteyen kişilerin hiç evinin olmaması gerekiyor. Ev alınacak ilde en az son 1 yıldır ikamet ediyor olmak ve aylık hane gelirinin 4 bin 500 TL’ye geçmemesi de aranan şartlar arasında.

GELİR ENGELİ KALDIRILDI
Gelir şartı daha önce 3 bin 200 TL olarak uygulanıyordu. Yani 1.300 TL’lik bir artış söz konusu. Bu da daha önce sırf gelir kriterine takıldığı için konut alamayanlara büyük bir kolaylık sağlıyor. Projelerin nerede ve hangi aşamada olduğunu, başvuru için hangi banka şubesine müracaat edilebileceğini ‘444 86 54’ numaralı ‘Alo TOKİ’ hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

20 YILA VARAN VADE
Örneğin; Konya Akören 2. Etap’ta dar gelirliler için yapılan konutları 108 bin TL’ye almak mümkün. Vatandaş, 180 ay (15 yıl) vadeyi seçerse 13 bin TL peşinat bedeli yatıracak. Bu kişinin aylık ödeyeceği taksit 527 TL olacak. Brüt 77 metrekare olan evi, isteyenler 20 yıl vadeyle ayda 359 TL ödeyerek alabilecek.

TOKİ'den Emekliye 49 bin TL'ye konut! TOKİ'den Emekliye 49 bin TL'ye konut!

Etiketler:, , , ,

TOKİ’den Emekliye 49 bin TL’ye konut! için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Aysel Yardibi  yorumladı. 17:54 - 02 / 06 / 2018:

    babamdan yetim aylığı aliyorum bütceme uygun kiralık bir oda dahi bulamiyorum devlet bizleride düşünmeli

Bir yanıt yazın