Toki Başkanı: Kayabaşında 5 ay sonra bitecek 3 bin daire var

Kategori: - - 11:36

toki başkanı turan

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Kayabaşı bölgesinde inşaatı 3-5 ay sonra bitecek 3 bin adet daire bulunduğunu belirterek, “Bu sosyal konutları şu anda satışa koyabiliriz.Belki 100 bin de müracaat alabiliriz ancak biz belediyelerle görüşerek, şehir içerisinde yığılmış niteliksiz konutları yani donatı alanlarını boşaltmak kaydıyla, bu konutları alım hakkı tanıyacağız. Onların boşalttığı yer yıkılacak. Belediye o yerleri yeşil alan yapacak.” dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Turan, sosyal konutta bütün talebi karşılamanın mümkün olmadığını, Türkiye’de birkaç vilayet hariç diğer tüm vilayetlerde sosyal konut ihtiyacını karşılayacak bir yapı içerisinde olduklarını ifade etti.

Geçen yıl hiç konut sahibi olmayan vatandaşlar için 65 bin konut ürettiklerini ve bu rakamın Türkiye’de üretilen toplam konutun yüzde 10’u olduğunu aktaran Turan, “Konuta erişmekte zorlanan vatandaşlar için yaptığımız konutların finansmanını İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerdeki arazileri değerlendirmek yoluyla kazanıyoruz. Onlarla da vatandaşlarımızı konut sahibi yapıyoruz. Rekabetçi ve açık bir ortamda ihaleler yapıyoruz, gelir elde ediyoruz ve onları da sosyal konuta aktarıyoruz.” diye konuştu.

Turan, TOKİ’nin Sefaköy’de satışa çıkardığı arsanın konut yapmaya uygun bir alan olmadığına işaret ederek, “E5 aksının kenarında metro çıkışının ağzında, burası bir ticaret alanı olmaya müsait ve çok düşük emsalli bir ticaret yapıyoruz. Buradan gelir elde edeceğiz. Kamu kaynağı bu. Onunla da konut sahibi olmayan vatandaşlarımızı konut sahibi yapacağız. İstanbul’da sosyal konut ihtiyacının tamamını karşılamak zaten mümkün değildir. İstanbul’un rezerv konuta, yenilenmeye ihtiyacı var. Bununla ilgili çalışmaları da yapıyoruz.” bilgisini verdi. Kayabaşı bölgesinde inşaatı

Etiketler:, , , , ,

Toki Başkanı: Kayabaşında 5 ay sonra bitecek 3 bin daire var için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Selahattin özkan  yorumladı. 13:08 - 12 / 02 / 2017:

    Selman aleyküm Sayın Başkanım sizi yakından takip ediyorum başkanım öncelikle görevinizde başarılarınızın devamını diliyorum sayın bakanım ben 6 yıldır kayaşehirde oturmakdayım kirada oturuyorum evliyim 12 yaşında bir kızım var ellerinizden öper sayın bakanım ben iki kez toki projelerinne yazıldım çıkmadı sayın bakanım 30 bin TL kadar bir peşinatım var ama yetersiz sizden peşinatını verip taksitle ev sahibi olmam için bana yardımcı olabilir misiniz saygılarımla ben selahattin özkan.

Bir yanıt yazın