İstanbul’da Konut Fiyatları Ne Durumda?

Kategori: - - 11:35

İstanbul'da rekor konut satışı

İstanbul‘da uygulanan kentsel dönüşüm projeleri ev stoklarının artmasına neden oldu. Bu durum iyi durumda olan konut satış fiyatlarında ve kiralarında düşüşe neden oldu. İstanbul’da Konut Fiyatları

Konut piyasasında uzun zamandan bu yana beklenmedik bir şekilde düşüşler yaşanmaya başladı. Evlerin yüksek fiyatlardan satılmasına ve kiralanmasına gösterilen tepkiler son bulurken uzmanlar tarafından yapılan son açıklamalar çerçevesinde vatandaşların konut almak için acele etmeleri gerektiği ve bu fırsatları değerlendirmeleri gerektiği önerildi. Geçen yıllarda konut fiyatları yüksek olmasına rağmen emlak sektörüne gösterilen ilgi oldukça yoğundu. Bunun ardından bu yıl konut satışlarında beklenilen ilginin gerçekleşmemesi hayal kırıklığına sebep oldu.

İstanbul gibi metropol olan bir şehirde hem insan hayatını, konforunu hem de görüntüyü olumlu anlamda etkilemek adına kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı. Şehrin pek çok kısmında başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamına pek çok inşaat gündeme gelmeye başladı. Özellikle kentsel dönüşümün yapıldığı bölgelerde ve lüks konutların olduğu bölgelerde geçen yıl boş ev bulunmazken bu yıl bol miktarda evin olduğu belirlendi. 

Kiralık ve satılık ev fiyatları incelendiği zaman geçen yılın aynı dönemlerinde göre yüzde 20 oranında bir düşüşün yaşandığı açıklandı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre bu düşüşün iki nedene dayandırıldığı belirlendi. İlk neden olarak kentsel dönüşüm başladığı zaman insanların geçici ev aramaları ve bu sebepten fiyatların olması gereken daha yükseğe fırlaması olarak değerlendiriliyor.

Bu durumda evler tamamlanıp insanlar evlerine geçince geçici durumda bulunan evler boşalmaya başladı. İkinci neden ise suni fiyatlandırma konuşuluyor. Bu durumda normal değerinin üzerinde bulunan evlerin tekrar normal seviyelerine doğru çekilmesi fiyatlarda büyük düşüşlerin olduğunu düşündürülüyor. Bu gibi faktörler göz önünde bulundurulduğu zaman evlerin düşüşe geçtiği ve boş ev sıkıntısının ortadan kalktığı belirlendi. İstanbul’da Konut Fiyatları

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın