TOKİ, Ankara’da kentsel dönüşüme hız verdi

Kategori: - - 22:56

Başkentte kentsel dönüşüm kapsamında 21 bin 901 konut inşa eden Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 7 bin 58 konutun yapımına hızla devam ediyor.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm projeleriyle çarpık kentleşme sonucunda yaşanamaz hale gelen bölgeleri yaşanabilir çevrelere dönüştürdüklerini söyledi.

Başkent Ankara‘da kentsel dönüşüm atağına kalkan TOKİ’nin, çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüğüne dikkati çeken Turan, “Başkentte kentsel dönüşüm kapsamında 21 bin 901 konut inşa ettik. 7 bin 58 konutumuzun yapımına devam ediyoruz. Kısa bir süre içerisinde inşaatı devam eden konutlarımızın bir kısmını tamamlayacağız.” dedi.

TOKİ tarafından 9 Ekim 2015’te kentsel dönüşüm kapsamında Altıağaç-Karaağaç ve Hüseyingazi mahallerinde temeli atılan 870 konutun tamamlanma aşamasına geldiğini vurgulayan Turan, “575 bin metrekarelik alanda yürüttüğümüz kentsel dönüşümde 5 bin 420 konut yapacağız. Projemizde ayrıca dört cami, iki adet ticaret merkezi, dört adet okul, iki adet sosyokültürel tesis, bir adet Kızılay binası yer alacak.” diye konuştu.

Yüzde 57 yeşil alan

Bu alanda bulunan bin 350 gecekondunun bin 230’unun anlaşma yoluyla yıkıldığını belirten Turan, şunları kaydetti:

“Bu bölgede üretilecek konut sayısı toplamda 5 bin 420’dir. Proje alanının yüzde 21’i konut, yüzde 57’si yeşil alan, yüzde 22’si de yollar ve sosyal donatılara ayrılmıştır. Projemiz ile yaklaşık 50-60 yıldır çarpık yapılaşmaya maruz kalan bu alandaki riskli yapıların modern konutlara dönüşümünü sağlayacağız.”

Turan, ilk etabının bitme aşamasına geldiği Altıağaç-Karaağaç ve Hüseyingazi mahalleri kentsel dönüşüm projesinde bin 186 konuttan oluşan ikinci etabın ihalesinin 25 Ekim’de yapıldığını, ikinci etap kapsamında ayrıca lise, ilköğretim okulu, anaokulu, ticaret merkezi, cami ve otoparkın da yer aldığını kaydetti.

Cephe tasarımları modern mimari anlayış ile inşa edilecek 948 konutluk üçüncü etap ihalesinin 7 Aralık’ta yapılacağını bildiren Turan, 877 konuttan oluşan dördüncü etap için 12 Aralık’ta ihaleye çıkılacağını ifade etti.

Anayurt-Gülseren mahallelerinde kentsel dönüşüm ile 5 bin 260 konut

Turan, Mamak Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle yürütülen “Kentsel Yenileme Projesi” kapsamında Ankara Mamak Anayurt-Gülseren mahallelerinde bin 219 konutun inşa edildiği üçüncü etabı kısa sürede bitireceklerini dile getirdi. Turan, projenin üçüncü etabında ticaret merkezleri, cami ve sosyal donatı alanlarının da bulunduğunu belirtti.

Kentsel dönüşüm kapsamında Anayurt-Gülseren mahallelerinde toplam 5 bin 260 konutun inşa edileceğini anlatan Turan, “Kentsel dönüşüm projemizin içerisinde ayrıca üç cami, iki okul, üç ticaret merkezi, sağlık tesisi, 2 sosyokültürel tesis ve ilçe emniyet müdürlüğü binası bulunuyor.” diye konuştu.

Turan, kentsel dönüşüm projelerinin sadece fiziksel bir iyileştirme faaliyeti olmadığının altını çizerek, “Dönüşüm projeleri ile o yerleşim birimine ayni ve nakdi finansal kaynak aktarılıyor. İnsan ve toplum sağlığı kalitesi artıp, yeni iş alanları ve kentleşme kültürü gelişiyor.” dedi.

Mamak’ta yapılan kentsel dönüşüm projelerinin ilçeye yeni değerler katacağını vurgulayan Turan, vatandaşlara, güvenli yapılarda mutlu bir yaşam sürmesini diledi.

Örnek dönüşüm projesi

Başkente yeni değerler katacak Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında da açıklamada bulunan Turan, “Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi büyüklüğü, kapsamı ve koordinasyonu ile Türkiye’nin dönüşüm projelerine örnek olmuştur.” şeklinde konuştu.

TOKİ ve Ankara Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde 4 milyon metrekarelik alanda gerçekleştirilen projenin sosyal donatı alanları ve yeşiliyle örnek olduğuna dikkati çeken Turan, yapımı planlanan toplam 13 bin 680 konuttan 8 bin 152’sinin inşasının tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildiğini belirtti.

Proje kapsamında, konut bölgelerinde 7 market ve 9 ofisi olan 109 iş yerinin bulunduğu, 8 ticaret merkezinin de inşaatlarının sürdüğünü ifade eden TOKİ Başkanı Turan, proje ile esnafla konut sahiplerinin iç içe bulunduğu geleneksel mahalle kültürünün yansıtılacağını söyledi.

Turan, projenin, Türkiye’de özel kanunla başlatılan ve yönetilen ilk kentsel dönüşüm projesi olduğunu ifade ederek, projenin tamamlandığında Ankara’ya ayrı bir güzellik katacağını kaydetti. AA

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın