TOKİ, Akdeniz Oyunları’nın stat ihalesini yaptı

Kategori: - - 15:24

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Türkiye’de 42 yıl aradan sonra, 2013’de düzenlenecek Akdeniz Oyunları için Mersin’e inşa edilecek modern stadyumun ihalesini yaptı.

Türkiye 42 yıl aradan sonra 20-30 Haziran 2013 tarihlerinde Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 24 Akdeniz ülkesinden 4 bin sporcunun katılacağı 17. Akdeniz Oyunları dev bir buluşmaya sahne olacak. Akdeniz Oyunları’nın açılış ve kapanış törenleri için TOKİ tarafından Mersin’e inşa edilecek stadyum, dev buluşmaya ev sahipliği yaparken, Türk sporuna dönük de önemli bir yatırım olacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapılan işbirliği kapsamında TOKİ, Akdeniz Oyunları’nın açılış ve kapanış törenlerinin yapılacağı 25 bin kişilik stadın ihalesini 22 Kasım Salı günü yapıldı. Yoğun ilginin olduğu stat ihalesine aralarında Varyap Yapı, Arsel İnşaat, Nuhoğlu İnşaat, Koçoğlu İnşaat, Kalyon İnşaat gibi firmaların da bulunduğu 20 firma katıldı.

TOKİ, teklifleri değerlendirdikten sonra gelecek günlerde ihaleyi kazanan firmayı açıklayacak. İhale süreci tamamlanır tamamlanmaz stat inşaatına başlanılacak. Stadyumun bulunduğu alandaki alt yapı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Enerji nakil hatları ve benzeri alt yapıların transferlerine dönük çalışmaların tamamlandığı belirtiliyor.

Bütün Akdeniz Oyunları’na katılan Türkiye, 1971’de düzenlenen altıncı Akdeniz Oyunları’na İzmir’de ev sahipliği yapmıştı.

-TOKİ Türk sporunun da hizmetinde-

TOKİ‘nin inşa edeceği stadyum, 2013’de yapılacak Mersin Olimpiyatları’na yetiştirilecek. Olimpiyatların özellikle açılış ve kapanış törenleri TOKİ‘nin inşa edeceği 25 bin seyirci kapasiteli stadyumda yapılacak. Stat, projesi ile de modern bir yapı olarak dikkatleri çekiyor. 15 bin metrekare seyirci tribün alanı, 8 bin metrekare çim alanı bulunacak statta, ulaşım sorunu yaşanmaması amacıyla her türlü detay düşünüldü.

Stadın 7 bin 559 metrekare kapalı, 38 bin 384 metrekare de açık otoparkı olmak üzere 45 bin 943 metrekarelik otopark alanı bulunacak. Otopark alanı, bin 233 araç kapasitesine sahip olacak. Stat, Akdeniz Oyunları için Mersin’e yapılacak en büyük yatırım olmasıyla da dikkatleri çekiyor. Akdeniz Oyunları kapsamında Mersin Üniversitesi içinde 6 bin kişilik ”Olimpiyat Köyü” kurulması da planlanıyor.

Konut açığını ürettiği nitelikli ve çağdaş konutlarla karşılayan TOKİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliğiyle de Türk sporunu dünya standartlarına kavuşturmayı amaçlıyor. TOKİ, bu amaçla ilk olarak Galatasaray Spor Kulübü için 52 bin seyirci kapasiteli Seyrantepe Stadı;nın yapımını tamamlayıp teslim etti.

Mersin’deki stat ihalesine teklif veren firmalar, Aksu İnş. & Azm Ak İnş., Medos İnş. & MD İnş., Sıradağlar İnş., FM-SRD İnş. & Ön-ka Yapı, Uzunlar İnş., Bor-an İnş., Arıkan İnş. & Uyanıklar İnş., Alver İnş., Akın Yapı, Seha İnş., Özülke İnş. & Maksem Yapı, Ilgın İnş. Eras İnş., Kozova İnş., Varyap Varlıbaşlar, Arsel İnş., Nuhoğlu İnş. & Yıldızlar İnş., Koçoğlu İnş., Mehmet Özcan İş. Ort., Gintaş İnş., Kalyon İnş. olarak sıralandı.

Etiketler:

Bir yanıt yazın