TOKİ 3 milyon kişiyi yeni evlerine kavuşturdu

Kategori: - - 08:57

TOKİ Karaman Konutları

Turan, TOKİ’nin özellikle dar gelirli vatandaşlar için çok önemli bir misyonu yerine getirdiğini söyleyen Başkan Turan, kuruluş felsefesine uygun olarak özellikle dar gelirli vatandaşların konut beklentisini karşılamada bir “dost eli” anlayışıyla hizmet verdiklerinin altını çizdi.

TOKİ Başkanı Turan, kurumun çalışmalarını şu şekilde özetledi: “TOKİ geride bıraktığımız yıllarda insanımızın barınma ihtiyacını karşılama idealiyle çalışırken, üretimler de o günün sosyal ve ekonomik şartları doğrultusunda gerçekleşti. O gün kişi başına düşen milli gelirimiz 2 bin dolar iken, bugün 12500 dolar seviyesine yükseldi. Bu doğrultuda; 2015 yılı hedefimiz 50 bin konuttur. Bir diğer hedefimiz de sosyal ihtiyaçlara cevap verecek, dayanışma kültürünün oluşmasına imkan tanıyan projeler üretmektir. Biz bunu “mahalle konsepti” olarak tanımlıyoruz.

6,7 MİLYON KONUTUN YIKILIP YENİDEN İNŞASINA İHTİYAÇ VAR

Deprem riski, nüfus artışı ve hızlı kentleşme ülkemizin üzerinde önemli bir baskı oluşturmaktadır; 37 şehrimizde 106 alan Bakanlar Kurulu Kararı’yla riskli alan ilan edildi ve 38 bin bina da riskli bina olarak belirlendi. Önümüzdeki 20 yıl içinde ülke çapında yaklaşık 6,7 milyon konutun yıkılıp yeniden inşasına ihtiyaç var. Bu da yıllık yaklaşık 334 bin konuta karşılık geliyor. 2023 yılına kadar kentsel alanlarda yaklaşık 18 milyon konutun 5,3 milyonunun dönüştürülmesi gerekecektir. TOKİ’nin yıllık ortalama 50 bin adet konut inşa edebildiği göz önüne alındığında, özel sektörün bu konudaki önemi ortaya çıkmaktadır. TOKİ, vatandaşlarla barışık, onlar için “dost eli” bir kuruluştur. Türkiye genelinde 800’e yakın açık şantiyemiz var. Buralarda hızla üretim yapıyoruz.”

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın