TOKİ’nin 513 bin konutu sigortalı

Kategori: - - 20:02

TOKİ Başkanı Karabel, 8.5 yılda yaptıkları 513 bin konutun deprem sigortasıyla güvence altına alındığını belirterek “Deprem bölgelerindeki konutlarımızda hiçbir hasar yok” dedi.

VAN’DAKİ 7.2 şiddetindeki depremin ardından, çoğu vatandaş can güvenliğine karşı oturduğu binanın depreme dayanıklı olup olmadığından endişe ederken, olası mal kayıplarına karşı da sigortanın önemi bir kez daha gündeme geldi. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, bu konuda da öncü olarak, bütün konutlarını sigortaladı. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ‘kamu güvencesiyle’ çalıştıklarını vurgulayarak, TOKİ’nin 8.5 yılda inşa ettiği 513 bin konutun tamamının depreme karşı ‘zorunlu’ sigortalandığını, sigortanın konut taksitleri tamamlanıncaya kadar da yenileneceğini bildirdi. Karabel, TOKİ konutlarının sağlamlığının bu şekilde daha da pekiştiğini ifade ederken, Elazığ, Simav ve en son Van depreminde yapılarının hiçbirinde herhangi bir hasar meydana gelmediğini kaydetti. Karabel “TOKİ’den konut sahibi olan vatandaşlarımız tapusunu alana kadar DASK sigortasını yaptırmış oluyor. Konutlarımızın 10-20 yıl arası taksitlerle satıldığı ve tapunun da borç bittiği zaman verildiği düşünüldüğünde TOKİ’nin deprem sigortasına verdiği önem daha iyi anlaşılıyor” dedi. Karabel, TOKİ yapılarına ilişkin ayrıntılı bilgi de vererek kendilerinden konut alan ve alacak olan vatandaşları rahatlattı. Buna göre, TOKİ konutlarının zemini ilgili belediye ve kuruluşlar tarafından inceleniyor, jeolojik, jeofizik, jeoteknik ve imar planına esas etüt raporları hazırlanıyor.

Daha sonra avan projelere göre inşaat yapılacak alanda gerekli temel sondajı, arazi deneyleri, laboratuar deneyleri ve jeoteknik değerlendirmeler yapılarak zemin etüt raporları hazırlanıyor. İnşaatlar, depreme dayanıklı radye-temel ve tünel kalıp teknolojisiyle yapılıyor. Kaba inşaatta kullanılan beton çelik de tüm teknik şartnamelere ve standartlara uygun olarak kullanılırken, beton donatı çubukları şartnameye göre gerekli sıklıkta çekme deneylerine tabi tutularak, kalite kontrolü yapılıyor.

 

Etiketler:,

Bir yanıt yazın