Sulukule Bahar’da Şenlenecek

Kategori: - - 12:08

Sulukule Toki Villaları

TOKİ’nin İstanbul Sulukule’de yürüttüğü Kentsel Yenileme Projesi kapsamında inşa edilen 640 konutun kuraları Mart’ta çekilecek, teslim ise Mayıs ayında yapılacak.

Sulukule Kentsel Yenileme Projesi öncesinde derme çatma yapıların bulunduğu ve bir bölümünde Roman vatandaşların yaşadığı Sur içindeki bölgede, TOKİ tarafından yapılan cumbalı konutlar, klasik Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa ediliyor. Mart ayında kura çekimleri yapılacak konutlar, mülk sahiplerine mayıs ayında teslim edilecek.

 

Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) ortak yürüttüğü Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Yenileme Projesi çerçevesinde yapılan evlerin inşasında sona yaklaşılıyor.
Ön çalışması 2005’de başlayan projenin ihalesi 2009’da TOKİ tarafından yapıldı. Proje ile mahalle sağlıklı binalar ve altyapısıyla, Tarihi Yarımada‘nın kentsel ve mimari dokusuna uygun olarak yenilenmesi hedeflendi. 12 adanın yer aldığı proje alanı 10 sokak ve 3 caddeden oluşuyor. Proje, toplamda 90 bin metrekare alanı kapsıyor.
konuthaberleri.com

Konu hakkında bir açıklama yapan Fatih Belediye Başkanı Demir, şöyle konuştu: “Projeyi yapmadan önce burada tenekeden, tenteden naylondan yapılmış evlerde insanlar hayat mücadelesi veriyordu. Altyapıları, elektrik, su ve kanalizasyon tesisatları yoktu. Bu kadar sıkıntılı bölgede şimdi rahat, tüm modern imkanların bulunduğu yeni bir kent oluşturuluyor. Evler klasik Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan cumbalı evler. Bu evler için villa diyenler oldu. Villa değil bu evler, 65, 70, 90 ve 100 metrekarelik daireler”

 

Fatih Belediye Başkanı Demir, “Mülk sahipleri buraya geri geldiklerinde daha önce biçilen muhammen bedeli, inşaat maliyetinden düşüreceğiz ve evlerine geçtikten sonra kalan kısmını 180 ayda 15 yılda ödeyecekler. Hangi dairenin kime isabet edeceği kura ile belirlenecek” dedi.

Etiketler:,

Bir yanıt yazın