Levent-Hisarüstü Metrosu açıldı

Kategori: - - 07:35

yeni metro hattı

Bakanlığımız tarafından inşa edilen Levent-Hisarüstü Metrosu yarın Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımızın katlımlarıyla açılıyor.
Tarih: 18/04/2015
– İSTANBUL YENİ BİR METRO HATTINA DAHA KAVUŞUYOR

– LEVENT – HİSARÜSTÜ METROSU YARIN CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, BAŞBAKAN SAYIN AHMET DAVUTOĞLU, ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI SAYIN FERİDUN BİLGİN’İN KATILIMIYLA AÇILIYOR

Boğaziçi Üniversitesi’ni Levent’e 6 dakika’da, Taksim’e 16 dakikada, Üsküdar’a 34 dakikada bağlayacak olan, 4 kilometre uzunluğunda ve 4 istasyondan oluşan Levent-Hisarüstü metrosu yarın açılıyor. Boğaziçi Üniversitesi’ne erişim kolaylaşıyor,kampüs şehre raylarla bağlanıyor.

Hat, rekor bir sürede inşa edildi. 2 yılı bulmadan tamamlanıp testlerine başlanan, 28 ay dolmadan hizmete açılan ve kendi alanında rekor bir hızla tamamlanan örnek bir metro projesi oldu. Söz konusu hat günde 400 bin yolcuya hizmet verebilecek.

Özel mimari konsepti ile Türkiye’de bir ilk olan bu metro hattının istasyonlarında; koridorlarda ve peronlarda ışık, metal ve renk çalışmalarıyla estetik bir görünüm oluşturuldu. Türkiye’de ilk defa yapılan “Gökkuşağı” temalı uygulama ile yeraltının sıkıcı havası kırılıp neşeli seyahatler oluşturmak hedeflendi.

Tamamen Türk mühendis, mimar ve işçisinin emeği ile ortaya çıkarılan bu projede 1.200 kişi çalıştı. Bu önemli hizmet yarın İstanbulluların kullanımına sunuluyor.

AÇILIŞ

Tarih: 19.04.2015

Saat: 17.00

Yer: Etiler İstasyonu (Dünya Göz Hastanesi Karşısı) İSTANBUL

LEVENT-HİSARÜSTÜ (BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ) METRO AÇILIŞINA İLİŞKİN BİLGİ NOTU 17.04.2015

HATTIN GENEL BİLGİLERİ :

Hat uzunluğu : 4 km

İstasyon sayısı : 4 (Levent, Nispetiye, Etiler, Boğaziçi Üniversitesi)

Sefer süresi : ~6 dakika

(gidiş yönü ile dönüş yönü 5 dk 20 sn ile 5 dk 50 sn arasında değişmektedir.)

Sefer aralığı : Pik saatlerde 5 dakika, diğer saatlerde 9 dakika olarak uygulanacaktır.

Kapasitesi : Saatte tek yönde 12.000 yolcu, günde toplam 400.000 yolcu taşıyabilir.

Hızlı ve güvenli erişim imkanı!

Bu proje ile nereden nereye kaç dakikada gidilecek?

Vatandaşlarımız Boğaziçi Üniversitesi İstasyonu’ndan

Levent’e : 6 dakikada

Taksim’e : 16 dakikada

Yenikapı’ya : 23 dakikada

Bakırköy’e : 32 dakikada

Bağcılar’a : 54 dakikada

Atatürk H.limanı’na : 57 dakikada

Başakşehir’e : 72 dakikada

Üsküdar’a : 34 dakikada

Kadıköy’e : 45 dakikada

Çekmeköy’e : 59 dakikada

Kartal’a : 66 dakikada

varabilecek.

Rekor hızla inşa edilen metro :

3 Ocak 2013 tarihinde inşaatına başlanan bu metro hattında, 20 Kasım 2014 tarihinde test sürüşü aşamasına getirildi. Böylece 2 yılı bulmadan tamamlanıp testlerine başlanan, 28 ay dolmadan hizmete açılan ve kendi alanında rekor bir hızla tamamlanan örnek bir metro projesi oldu.

Test sürüşü döneminde yapılan sürüş sayısı 8.000 çevrimi buldu. (Leventten Boğaziçi Üniversitesi’ne trenin gidip-dönmesi bir çevrim sayılmaktadır.)

Ekonomik Mühendislik Çözümü üretildi:

Bu bölgenin ulaşım etütlerinde yolculuk verileri, anahat metrolarından daha az yolcu sayısını göstermiş, İstanbul’da diğer ana hat metrolarında bir gidiş bir dönüş olmak üzere iki tünel varken, burada istasyonlar arası tek bir tekil tünel tasarlanmıştır. İki istasyon arasında sadece bir tren oluyor. Trenler, peron bölgelerinde teşkil edilen çift hat marifetiyle karşılaşıp geçiş yapıyor. Böylece, ana hat metrodaki tünel uzunluğuna göre %35 daha az tünel inşa edilmiş oldu.

İstasyonlarda da tasarruf :

Yolculuk talep değerlerine bağlı olarak istasyonlar ana hat metro istasyonlarına göre daha küçük, kompakt çözüldü. Anahat istasyonları 10.000 m2 -20.000 m2 arasında değişen alanlara sahipken, bu metro hattımızda istasyon alanları 4.500 m2 ile 7.000 m2 arasında değişiyor.

Özel çözüm, Büyükşehirlerimiz için örnek model proje:

Trafik yoğunluğu fazla, karayolu yol ağı yetersiz durumdaki bölgeleri ana hat metrolarına bağlayan, kısa mesafede seri erişim sağlayan, tek tüplü özel bir çözüm modeli oluşturuldu.

Özel mimari konsept: Türkiye’de bir ilk!

Bu metro hattının istasyonlarında; koridorlarda ve peronlarda ışık, metal ve renk çalışmalarıyla estetik bir görünüm oluşturuldu.

Türkiye’de ilk defa yapılan ve “Gökkuşağı” temalı uygulama yeraltının sıkıcı havası kırılıp neşeli seyahatler oluşturmak hedeflendi.

Tamamen yerli proje!

Türk mühendis, mimar ve işçisinin emeği ile ortaya çıkarılan bu projede 1.200 kişi çalıştı.

Proje maliyeti : 92,5 milyon EURO

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın