Konutta 2.Büyük Kampanya Başlıyor

Kategori: - - 19:21

konutder

GYODER ile KONUTDER; sektöre ve ekonomik büyümeye katkı sağlamak için güç birliğine giderek, sektör olarak ‘20 yıl vade ve düşük faizli konut kredisi’ kampanyasına katılacaklarını açıkladı. Konut fiyatları

GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) ve KONUTDER (Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği), gayrimenkul sektörüne yön verecek ikinci ‘güç birliği’ kampanyası ile ilgili detayları paylaşmak amacıyla bugün Divan Oteli’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya GYODER Başkanı Aziz Torun, KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum katıldı.

“Konut fiyatları bugünkü seyrinde durmayacak”
KONUTDER ve GYODER olarak sektörün güzide oyuncuları ile beraber değerlendirme yaptıklarını belirten GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik, “Ülkenin içinde bulunduğu bugünkü tabloya rağmen şöyle bir sonuca ulaştık. Biz 2016 yılını 2015’e göre satışlarımızı artırarak tamamladık. 2016 yılında, 1 Ağustos’ta aldığımız kampanya kararıyla 2015’e göre daha iyi satışlar yaptık. 2016’daki satışlarımızı egale edeceğimizi ve daha iyi satış yapacağımızı hedefleyerek 2017 yılına girdik. Konut fiyatları bugünkü seyrinde durmayacak, 2017 yılında bir miktar daha artacaktır çünkü girdi maliyetlerimiz yükseliyor. Dövizdeki dalgalanma dolayısıyla, asansörden alüminyuma, izolasyondan nakliyeye kadar birçok girdimizin fiyatları artacaktır. Buna bağlı olarak enflasyonda da bir artış bekliyoruz. Yine Türkiyenin jeopolitik konumu, çevremizdeki gelişmeler, kamusal ve ekonomik rasyolarımızdaki tablo dolayısıyla da önümüzdeki dönemde faizin bir miktar daha artmasını bekliyoruz” dedi.

Tarihi kampanya 1 Şubat 31 Mart arasında
Emlak Konut GYO dahil, KONUTDER ve GYODER olarak, konut alıcısının konut edinmesini kolaylaştırmak üzere birtakım çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Avni Çelik, “ 1 Şubat’tan itibaren başlamak üzere Cumhuriyet tarihimizde olmadık kadar kolaylaştırıcı tedbirler alarak, kampanyamızı duyuracağız. Bunu ilk kez resmi ağızdan açıklıyoruz; vadelerimizi 240 aya kadar uzatacağız. Böylece gelişmiş ülkelerdeki konut alımını kolaylaştıran kredi olanaklarının bir benzeri, ülkemizde de konut sektöründe kullanılacak. Bu kampanyayı şimdilik 1 Şubat ile 31 Mart arasında planlıyoruz. Bu fırsatı 2 ay için uygulayacağız, sonra bir daha değerlendireceğiz” diye konuştu.

0.75-0.85 faiz bandında bir kredilendirme planlıyoruz
Türkiye’de ilk defa tüketicinin bu kadar uzun vadeyle konut alacağını vurgulayan Avni Çelik, şunları söyledi: “Burada faiz bandı için de bankalarla uzun zamandır görüşüyoruz. Devletimizin karar mekanizmalarının da bizim yanımızda olduğunu düşünüyorum. Çünkü onlar da faiz bandını bir baskı yapmak, faiz bandını makul noktalarda tutmak, böylece hem enflasyonu baskılamak hem de tüketicinin lehine bir aksiyon almak konusunda kamu tarafı da son derece kararlı görünüyor. Biz de fedakarlıkta bulunacağız. 240 aya kadar geliştirici firmaların inisiyatifinde olmak üzere 0.75-0.85 faiz bandında bir kredilendirme yapmayı planlıyoruz. Sektörün iki çatı kuruluşu olarak alıcılara vade sürelerini uzatmak suretiyle bir alım kolaylaştırması operasyonu yapmış oluyoruz.
Konut kredisi verirken bankaların daha olumlu yaklaştığını ifade eden Çelik, “Çünkü konut kredilerinde geri dönmeme riski daha düşük” dedi. Kampanyaya hangi firmaların katılıp katılmayacağı sorusu üzerine, Çelik, “Bu kampanyanın ana ilkelerini belirliyoruz. Üye firmalarımız katılıp katılmayacağını kendileri belirleyecek. Faiz oranlarını firmalar belirleyecek. Bankalar projelere özel farklı oran verebiliyor” diye konuştu.

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın