“Konut sorunu, sadece barınma sorunu şeklinde algılanmamalı”

Kategori: - - 08:44

Başakşehir Avrasya Konutları İndirim

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel konut sorununda, konunun sadece barınma sorunu şeklinde algılanmaması gerektiğini belirterek, “Sorunun insanlarımız için temel sağlık ve eğitim ihtiyaçlarının karşılanması, daha iyi yaşam çevrelerinin oluşturulması olarak kabul edilmelidir” dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, “Konut sorununda, konu sadece barınma sorunu şeklinde algılanmamalı; sorunun insanlarımız için temel sağlık ve eğitim ihtiyaçlarının karşılanması, daha iyi yaşam çevrelerinin oluşturulması olarak kabul edilmelidir.” dedi.
TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Birleşmiş Milletler’ce her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Habitat Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Her yıl farklı temaların işlendiği bu etkinliğin bu yılki teması “Şehirlerin Değiştirilmesi, Fırsatların İnşası’ olarak tespit edilmiştir.” ifadelerini kullandı.
Birleşmiş Milletler (BM) HABITAT gündemi olarak ortaya koyulan “herkes için yeterli konut temini” ilkesi gözetilerek sürdürülen uygulamaların temel hedefinin, “hızla kentleşen dünyada yaşam çevrelerini daha sağlıklı, güvenilir ve yaşanabilir yapmak” olduğuna vurgu yapan TOKİ Başkanı, bu hedefe ulaşabilmek amacıyla, tüm dünyada ulusal ve yerel ölçeklerde sürdürülen eylem ve politikaların bulunduğunu bildirdi.

-“ANA GÜNDEM YAŞAM KALİTESİ”-

“Ana gündemimiz yaşam kalitemizin iyileştirilmesidir.” diyen TOKİ Başkanı Karabel, “Konut sorununda, konu sadece barınma sorunu şeklinde algılanmamalı; sorunun insanlarımız için temel sağlık ve eğitim ihtiyaçlarının karşılanması, daha iyi yaşam çevrelerinin oluşturulması olarak kabul edilmelidir” dedi.

-“HEDEF: YENİ 500 BİN KONUTLUK PROJE”-

Ahmet Haluk Karabel, bu bakış açısı doğrultusunda TOKİ’nin, 2003 yılı başından itibaren Başbakan Erdoğan’ın talimatlarıyla hükümet programları doğrultusunda konut sunumu uygulamalarını ülke bütününde hızlandırarak Eylül 2012 itibariyle 81 ilin tamamında, 800 ilçede, sosyal donatılarıyla birlikte toplam 2 bin 451 şantiyede 557 bin 850 konutun üretimine ulaştığını açıkladı. Karabel, “Bu 100 bin nüfuslu 22 şehir demektir. İdaremiz bu performansını, Başbakan tarafımıza tevdi ettiği 2023 yılı sonuna kadar yeni 500 bin konutluk proje hedefi olan yeni vizyonu ile sürdürecektir.” dedi.

-“19 MİLYONLUK KONUT STOKU YENİLENMELİ”-

TOKİ Başkanı Dünya Habitat Günü ile ilgili sözlerini şöyle sürdürdü; “TÜİK’in 2000 yılı verileri ile Türkiye’deki afet riskine karşı yaklaşık 19 milyonluk konut stokunun yenilenmesi gereği çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanarak 31 Mayıs 2012’de yürürlüğe giren “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun” yarattığı gündem, sektörde karar alma ve uygulama düzeyinde olan her aktörün, hepimizin görevini daha ağır ve önemli bir konuma getirmiştir. Bu doğrultuda, 1 Ekim Dünya Habitat Günü’nü ülkemizin özellikle kentsel dönüşüm ve deprem dönüşümü önceliklerinin oluşturduğu gündemde idrak ediyor, TOKİ’nin kentlerimizin, daha güvenli, yaşanabilir hale getirilmesi yönünde uyguladığı proje modelleriyle konut piyasasındaki nitelikli konut stokunun artmasına katkı vermeye devam edeceğini vurgulamak istiyorum.”

Etiketler:,

Bir yanıt yazın