Kadir Topbaş’dan Dönen Proje

Kategori: - - 14:22

Kadir Topbaş'dan Dönen Proje

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İBB Meclisi’nde görüşülerek kabul edilen, Yedikule Mahallesi ile ilgili “Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Tadilatını” yeniden değerlendirilmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne iade etti.

Geçtiğimiz hafta İBB Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edilen ve tarihi surların dibinde bulunan ve Osmanlı saraylarına sebze yetiştirilen bostanlık alana imar yolunu açan proje, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan döndü. Topbaş, Fatih İlçesi Yedikule Mahallesi ile ilgili “Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Tadilatını” yeniden değerlendirilmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne iade etti.istanbultokikonutlari.com

İade kararına ilişkin yapılan açıklamada, “Yedikule Mahallesi’ndeki söz konusu alanın asli niteliğinin korunması ve geleceğe taşınması için daha kapsamlı bir çalışmaya imkan sağlamak amacıyla ilgili plan tadilatı kararı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne iade edilmiştir.

Yapılacak çalışmalara ışık tutması için tarihçiler, bilim adamları, mahalle sakinleri ve ilgililerin katılacağı bir çalıştay düzenlenmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Söz konusu plan tadilatı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne iade edilmekle birlikte, bu plan tadilatına gerekçe oluşturan Yedikule Mahallesi sakinlerinin talepleri (Güvenlik-Aydınlatma-Çevre Temizliği eksikliği) hızla ele alınıp çözüme kavuşturulacaktır” denildi.

BAKANLAR KURULU YENİLEME ALANI İLAN ETMİŞTİ
Yedikule Bostanları’nın dönüşümüne ilişkin plan değişikliği, Koruma Kurulu kararı doğrultusunda İBB Meclisi’nce Uygulama İmar Planı’na işlenmişti. Bakanlar Kurulu’nun 2006 yılında “Yenileme alanı” ilan ettiği tarihi bostan alanıyla ilgili Fatih Belediyesi’nin hazırladığı plan değişikliğine, CHP’li Meclis üyeleri ret oyu verip, plana imza atan Ak Parti Grubu’nu “Kültür katliamına” imza atmakla suçlamışlardı. “Yedikule-Belgrad Kapı Arasında Kara Surları İç Koruma Rekreasyon Projesi” hakkındaki raporun hakkındaki karar kapsamında, bölgeye sus havuzu, sosyal tesis, açık spor alanı, otopark, dinlenme alanları ve konutlar yapılabilcekti. Yeni plan, tarihi bostanlığın bitişiğinde bulunan ve geçtiğimiz yıllarda Maksem Yapı tarafından yapılan Yedikule Konakları’na büyük bir avantaj sağlayacağı ileri sürülmüştü. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yedikule Bostanları’na ilişkin rapor İBB Meclisi’ne gelmeden önce İmar ve Bayındırlık Komisyonu üyelerine sözkonusu alanı gezdirip, projeyi anlatmıştı.

BOLGE SİT ALANI
Bölge SİT alanında olduğu için planlar Topbaş’ın kararıyla yeniden revize edildikten sonra tekrar İBB Meclisi’nin gündemine gelmesi bekleniyor. İBB Meclisi’nin onayından sonra Koruma Kurulu’nun da onayına sunulacak. Kurul da planları onaylarsa yürürlüğe girecek. (Hurriyet)

Etiketler:,

Bir yanıt yazın