Konut satışında vergi kaybı yıllık 2 milyar dolar

Kategori: - - 13:02

kayaşehir 22

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, Türkiye’de yıllık 110 milyar dolarlık konut satıldığını ancak bunun beyan edilen satış rakamı olduğunu, aslında 160 milyar dolarlık konut satışı bulunduğunu ifade ederek, “Bunun 50 milyar doları beyan edilmiyor veya eksik beyan ediliyor. Bu da 2 milyar dolarlık vergi kaybı demek.” dedi.

Gökhan Taş, yaptığı açıklamada, 1906’da ABD’de kurulan Coldwell Banker’ın 49 ülkede 3 bin 700’e yakın ofisi bulunduğunu, yılda 225 milyar dolarlık gayrimenkul satışı yaptıklarını belirterek, ABD dışında Arap pazarında çok etkin olduklarını, 4 yıldır faaliyette oldukları Türkiye’de de 26 kentte 132 ofisleri, bin 500 gayrimenkul danışmanları bulunduğunu bildirdi.

Türkiye’de yılda 2 milyar dolarlık gayrimenkul sattıklarını ve ülke genelinde en yoğun İstanbul’da yer aldıklarını, ofis açma çalışmalarının sürdüğünü anlatan Taş, Türkiye’de çok ciddi gayrimenkul hareketliliği olduğunu, geçen yıl 1 milyon 300 binden fazla olan konut satış rakamının bu yıl 1 milyon 450 bine yaklaşmasını beklediklerini kaydetti.

Taş, Türkiye’de her yıl 600 bin konut ihtiyacı doğduğunu, bu nedenle konuta olan talebin kısa veya orta vadede azalmayacağını söyledi.

– “Konut dışında yıllık 1 milyon gayrimenkul satılıyor”

Gökhan Taş, Türkiye’de yıllık satılan konutların parasal değerinin 110 milyar dolar olduğunu belirterek, “Bunların yaklaşık 45 milyar dolarlık bölümü sıfır ve markalı konutlar. 65 milyar dolarlık kısmı ise ikinci el konutlar.” dedi.

Türkiye’de genellikle markalı konutların konuşulduğunu ancak bunların 110 milyar dolar içindeki payının yüzde 7 olduğunu, çok sayıda “markasız proje ve müteahhit” bulunduğunu ifade eden Taş, Türkiye’de arsa, tarla, ofis, iş yeri, dükkan, endüstriyel bina ve hastane gibi konut dışı enstrümanların satışlarının açıklanmadığını, burada da yıllık satış rakamının 1 milyon adedi bulduğunu bildirdi.

Taş, “Aslında Türkiye’deki gayrimenkul satışı 2 milyon 400 bin. Türkiye’de hakikaten çok ciddi gayrimenkul hareketliliği var. Geride kalan 1 milyonluk satışta da çok ciddi bir rakam söz konusu.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de emlak sektöründe “çok ciddi” vergi kaçakçılığı yaşandığına dikkati çeken Taş, “Türkiye’de yıllık 110 milyar dolarlık konut satılıyor. Ancak bu beyan edilen satış rakamı… Türkiye’de aslında yıllık 160 milyar dolarlık konut satışı var. Bunun 50 milyar doları beyan edilmiyor veya eksik beyan ediliyor. Bu da 2 milyar dolarlık vergi kaybı demek.” şeklinde konuştu.

Tüm emlakçıların, kurumsallar gibi faturalı çalışması, devletin bunu sağlaması gerektiğini vurgulayan Taş, “Böylece vergi kaybı en aza iner. Bu yüzden biz Dubai modelini önerdik.” dedi.

– “Emlakçılığın yönetmeliği değil kanunu olmalı”

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Taş, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca taşınmaz ticaretine ilişkin aracılık ve danışmanlık hizmetinin çerçevesini çizen Taşınmaz Ticareti Yönetmelik Taslağı’nın bakanlığın internet sitesinde görüşe açıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bir ülkede dönen en büyük ticaret gayrimenkuldedir. Bu kadar önemli bir şeyi yönetmelikle yürütmeye çalışmak olmaz. Bunun kanununun olması lazım. Bu meslek statüsünde olmalı. Yönetmelikte geliri KDV dahil, alıcı-satıcı toplam olmak üzere yüzde 3 ile sınırlandırıyor. Baktığınızda emlak sektöründe kurumsallar var. Türkiye’de faaliyet gösteren 7 kurumsal emlak şirketinin bin 200 ofisi, 12 bin gayrimenkul danışmanı var. Kurumsal markalar pazarın yüzde 25’ine hakim. Bu payımızı da her geçen yıl artırıyoruz.”

Taş, yönetmelikte yer alan yüzde 3’lük sınırın çok düşük olduğunu iddia ederek, devletin kazançta üst sınırı esnaf odalarına koyabileceğini, orada bile farklı sınıfların bulunduğunu söyledi. Taş, “Tacire böyle bir üst sınır koyma hakkı yok. Bu üst sınır, işini profesyonelce yapan insanların zararına olacaktır. Zaten biz alıcı ve satıcı ile komisyon oranında sıkıntı yaşamıyoruz. Biz üst sınır konulmasını istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

– Emlakçılık sektörüne Dubai modeli önerisi

Gökhan Taş, yönetmeliği hazırlayan ilgililerle görüştüklerini belirterek, şu görüşleri dile getirdi:

“Biz gittiğimizde ‘Bu işin içinde Maliye, Milli Eğitim Bakanlığı, değerlemeciler, müteahhitler, odalar, kurumsal markalar var. Bir araya gelelim ve çalıştay düzenleyelim’ dedik. Biz onlara Dubai modelini önerdik. Dubai, gayrimenkulden doğan bir ülke… Orada da bir dönem sonra tüketici ve yatırımcıyı zarara uğratan sıkıntılar çıkıyor. Onlar da bu işi yapan emlakçılara bazı kurallar koyuyorlar. Her tapuya bir ID numarası verilebilir. Türkiye’nin altyapısı buna uygun. Bir tapuyu birden fazla emlakçı pazarlayamaz. Alıcıların da, satıcıların da olduğu ortak platform kurulur. Buraya giren alıcı ve satıcılar, konutun bulunduğu bölgede son satışların hangi fiyatlardan olduğunu görür ve mülkün değerini bilir. Emlakçının reytingi de orada görülür. Anlaşma yapılınca para devlete yatırılır. O paranın içinde tapu harçları devlete, emlak komisyonu emlakçıya, kalan para da satıcıya ödenir. Dolayısıyla burada vergi kaybı sıfıra iner.”

Taş, söz konusu modelde alıcı ile satıcı arasındaki güvenin kaybolmasının önleneceğini, emlakçıların rahat bir şekilde takip edilebileceğini ifade etti.AA

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın