Kentsel Dönüşüm kavgasına bakanlıktan ‘dur’

Kategori: - - 11:45

Kentsel Dönüşüm kavgasına bakanlıktan ‘dur’

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe’de kentsel dönüşümü hızlandıracak adımlar atıyor. Aynı ada içinde 2-3 firmanın olması nedeniyle sürecin tıkandığını tespit eden bakanlık, inşaat firmalarına ihtarname yolladı ve “Ya inşaat hakkını çoğunlukla anlaşan firmaya bırakın ya da ortaklık kurun” dedi.

İSTANBUL’da kentsel dönüşümün 4 yıl önce başladığı Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe bölgesinde süreci hızlandıracak adımlar atılıyor. 1.5 milyon metrekare alanda 60’dan fazla ‘yapı adası’ olmasına karşın sadece 5 firma ruhsat alabildi. Sürecin uzamasına neden olan faktörlerden biri aynı ada içinde birden fazla firma olması. Hak sahipleri ile ayrı ayrı anlaşan firmalardan hangisinin projeyi üstleneceği belli olmadığı için bekleniyor. Sorunu çözmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin etkili bir çalışma başlattıkların belirten Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, “Aynı ada içinde 2-3 firma olduğu için ciddi sorun yaşandı. Bakanlık firmalara ihtarname yolladı ve uyardı. Firmalara inşaatı çoğunluk hissesi olana bırakın ya da aranızda ortak girişim şirketi kurun denildi. Biz de bu tarz bir sorun yaşadık ve bir adada haklarımızı başka bir firmaya devrettik” dedi. Birden fazla firmanın olduğu 20 yapı adası olduğunu belirten Nuhoğlu, anlaşmaların başladığını ve bölgenin çözüm sürecine girdiğini söyledi.istanbultokikonutlari.com

MALİ YETERLİLİK İNCELENİYOR
Nuhoğlu, bakanlık yetkililerinin inşaat şirketlerinin maddi yeterlilikleri için de bir çalışma yaptığını ve firmalardan detaylı bilgi talep ettiğini söyledi. İnşaatı yavaş giden firmalara da yazılı uyarıda bulunulduğunu belirten Nuhoğlu, “Hak sahipleri ile anlaşma yaptığı halde yavaş ilerleyen firmalar gözlem altına alındı. Bakanlık inşaat şirketlerine giden yazıda diyor ki ‘Ey firma neredesin, sorununu çöz, biz de ruhsatını verelim.’ Fikirtepe’de ilk kez bu kadar net çözüm adımları atılıyor” diye konuştu. 5 proje için ruhsat verildiğini, 5 projenin de ruhsat aşamasında olduğunu belirten Nuhoğlu, 3-4 ay sonra bölgede yeni binaların yükseleceğini ve Fikirtepe’de 40-50 bin yeni konut yapılacağını dile getirdi.
Attan düştük ama öğrendik

FİKİRTEPE’de 2.5 yıl süren bekleme aşamasının ciddi mali kayıplara yol açtığını belirten Ali Nuhoğlu, Fikirtepe’de 64 proje olduğunu ve her bir firmanın 2.5 yıl boyunca aylık 500-600 bin lira kira yardımında bulunduğunu ifade etti. Zor geçen süreçte kentsel dönüşüm konusunda tecrübe sahibi firmaların ortaya çıkacağını belirten Nuhoğlu, “Attan düştük, ağrımız var ama ata binmeyi de öğlendik” dedi.

1100 konut yapacak

FİKİRTEPE’de 2 yapı adasında toplam 1100 konut inşa edeceklerini belirten Ali Nuhoğlu, ilk ada için ruhsat aldıklarını, 2 ada içinde ruhsat beklediklerini söyledi. Yenitepe Kadıköy projelerinin mimarisinin Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından geliştirildiğini belirten Nuhoğlu, 3 kat baza ve 21 katlı 4 blok hayata geçireceklerini kaydetti. Ruhsatını alıp satışa çıkardıklarını konutların yüzde 40’ının sattıklarını belirten Nuhoğlu, “Fikirtepe Anadolu yakasıda konut talebinin en çok olacağı bölge. Satışa sunulan projelere gelen talep bunu gösteriyor” dedi. Nuhoğlu, Yenitepe Kadıköy’ü 24 ayda tamamlayacaklarını ve her gelir grubu için ödeme planı sunduklarını söyledi. Bölgede küçük dairelerin ağırlıkta olmasını eleştiren Nuhoğlu, Fikirtepe’de talebin büyük konutlara olduğunu dile getirdi. Anadolu yakasındaki Yenisahra bölgesindeki kentsel dönüşüm süreci ile de ilgilendiklerini belirten Nuhoğlu, Ankara’da da ofis, konut, alışveriş alanı ve eğlence merkezinden oluşan bir proje yapacaklarını söyledi.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın