Kentsel dönüşüm başlıyor

Kategori: - - 09:21

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ‘Kentsel dönüşümde sektörler buluşuyor’ toplantısında yaptığı konuşmasında kentsel dönüşüme 5 Ekim’de Başbakan ile birlikte İstanbul Esenler’de başlayacaklarını söyledi.

Bayraktar, kentsel dönüşümle enerjiden 12 milyar dolar tasarruf sağlanacağını belirtti.

Kentsel dönüşüm sürecine İstanbul, İzmir ve Bursa illerine Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri kurarak start veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamu ve özel sektörden birçok temsilciyi bir araya getiren ‘Kentsel Dönüşümde Sektörle Buluşuyor’ toplantısını Pendik Green Park Otel’de gerçekleştirdi.

1999’da yaşanan Marmara depreminden ders çıkarılması gerektiğine vurgu yapan Bakan Erdoğan Bayraktar, “Deprem öncesinde inşa edilmiş 15 milyon konutun yaklaşık 6,5 milyonu maalesef risklidir.1999 depremi çok acı bir tecrübeydi. 1,5 dakika içinde 110 binden fazla konut kullanılamaz hale geldi. Ekonomi yüzde 10 küçüldü.18 bin vatandaşımız hayatını kaybetti. İşin manevi acısı hiçbir şekilde ölçülemez. Bakın belki de ilk defa alınan dersin sonucu olarak depremden sonra yapılan 5 milyon konutun 550 bini hükümet kanalıyla inşa edildi. Bütün bu gayret, bir yandan daha doğru alanlarda depreme dayanıklı ve çağdaş konutlar üretmek diğer yandan insanımızın yaşadığı meskenleri sorgulamasını sağlamaktı.” dedi.

Türkiye’de 7-8 milyon binanın fay hattı üzerinde bulunduğunu bildiren Bayraktar, “Bu binalar birinci ve ikinci derecedeki fay hatları üzerinde. Bu konutlardan 6.5 milyonunu artık elden geçirmemiz lazım gözden değil.” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm için hangi belediye hazırsa oradan başlayacaklarını belirten Bayraktar, kentsel dönüşüm için vatandaşlara büyük kolaylıklar sunduklarını kaydetti. Çevre ve Şehircilik Bakanı, “Vatandaşın evi riskli ise ve durumu yoksa o vatandaşı kiraya çıkaracağız. Bu iş için bankadan çektiği krediyi sübvanse edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ENERJİDEN 12 MİLYAR DOLAR TASARRUF SAĞLANACAK’
Bakanlıkta şu an 150 milyon TL’nin kira ve sübvansiyon giderleri için ayırdıklarını dile getiren Bayraktar, ülke olarak her yıl enerjiye 70 milyar dolar ödendiğini kentsel dönüşüm sayesinde enerjiden 12 milyar dolar tasarruf sağlanacağına işaret etti.

Kentsel dönüşüme karşı çıkmanın vatan hainliği olduğunu söyleyen Bayraktar, “Siz buna karşı çıkarsanız ölecek insanların vebalini, kaybolacak olan ekonominin vebaline ortak olursunuz. Rant yasası diyorlar rant bunun neresinde? Bunu özel sektör yapsın diyoruz.” diye konuştu.

Toplantıda konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, gelirlerin artarken değerlerin yitirildiğine dikkat çekti. Yeni dünya düzeninde insanların uzaya bile gittiğini ancak komşusuna gitmediğine değinen İstanbul Valisi, kentsel dönüşüm kapsamındaki binaların bu hususa uygun inşa edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar liderliğinde gerçekleşen toplantıya, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu, Ekonomiden Sorumlu Eski Devlet Bakanı Işın Çelebi’nin yanı sıra İMKOM, İMSAD, KONUTDER ve GYODER gibi sektör dernek başkanları, kamu ve özel sektörden birçok önemli temsilci katıldı.

Etiketler:,

Bir yanıt yazın