KAYAŞEHİR’in deprem riski nedir?

Kategori: - - 10:49

Toki İstanbul Kayaşehir Konutları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’da kurulacak Yenişehir Rezerv Yapı Alan içinde kalan 24 bin 475 hektarlık alanın mikro bölgeleme etüd çalışmalarını tamamlayarak raporlarını hazırladı.

*Bakanlık, Başakşehir, Hadımköy, Arnavutköy ve Küçükçekmece’yi de kapsayan alanda olası afet tehlikelerini ve zeminin mühendislik parametlerini belirleyerek yerleşime uygunluk değerlendirmesini yaptı. Mekânsal

*Planlama Genel Müdürlüğü tarafından yerleşime açılacak rezerv yapı alanına dair yapılan mikro bölgeleme etüt çalışmasında jeofizik çalışmalar, arazi incelemeleri, sondaj çalışmaları, olası afet riski değerlendirmesi yapıldı.

*İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce hazırladığı jeoloji haritaları üzerinde de karelaj – hücrelendirme çalışmaları tamamlandı. Çalışmalar kapsamında bölgede yeraltı radarı ölçümü, sismik yansıma ölçümü, sismolojik etüdler gerçekleştirildi. Yenişehir için son derece önemli olan çalışmalar 4 etap halinde yapıldı.

İlk etap, Arnavutköy İlçesinin Boyalık, Baklalı, Yassıören, Dursunköy Köyü’nü, Hadımköy, Çilingir, Hastane, Sazlıbosna Mahallesi’ni ve Başakşehir İlçesinin Şamlar Mahallesi’nin bir kısmını kapladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmış jeoloji haritaları üzerinde; dolgu birimlerin, alüvyon alanlar karelajlanarak çalışma alanında 412 adet hücre oluşturuldu.

*İkinci etap ise Arnavutköy İlçesinin, Çilingir, Baklalı, Hacımaşlı Köyü’ne, Taşoluk ve Haraçcı Mahallesi ile Hadımköy Beldesinin, Sazlıbosna Köyü’nü içerdi. Ön çalışmada alüvyon birimler 5 milyon 730 bin metrekare, diğer birimler ise 61 milyon 430 bin metrekare alanı kapladı.

*Üçüncü etap ise Arnavutköy, Başakşehir, Avcılar ve Esenyurt İlçelerinde çoğunluğu sanayi alanlarını kapsayan idari sınırlarda oldu. Buna göre dolgu birimlerde 52 adet, alüvyon birimlerde 94 adet, diğer birimlerin gözlendiği alanlarda ise 252 adet hücre oluşturuldu. Çalışmaların dördüncü etabında ise dolgu birimlerde 152 adet, alüvyon birimlerde 129 adet, diğer birimlerin gözlendiği alanlarda ise 129 adet hücre kuruldu.

emlakglobal.com / 27 Mayıs 2014

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir yanıt yazın