Kartal’da Han Yaptı Dünyada En İyi Oldu

Kategori: - - 08:43

kartal da han yaptı

Kartal’da inşa ettiği Lapis Han projesinde sona yaklaşan Gürallar Yapı, 2014’de merkezi lokasyonlarda ofis, konut ve otel projeleri hayata geçirmeyi planlıyor.Lapis Han projesindeki son durumu ve firmanın 2014 yatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Gürallar Yapı Genel Müdürü Evrim Karayel, projede sona yaklaşılmak üzere olduğunu belirtti.
Şubat 2013’de inşaatına başlanan projenin, Aralık 2013 itibariyle yüzde 95’inin tamamlandığını ifade eden Karayel, “Projede satışların da büyük bir kısmı tamamlandı. Lapis Han’da geçtiğimiz ay başlayan ‘Yüzde 10 peşinatla taksitleri teslimde öde’ kampanyası yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gördü” dedi.
11 ofisin kaldığı projede, kampanya tarihinin de aralık ayının sonuna kadar uzatıldığını anlatan Karayel, “375 bin TL’den başlayan fiyatlarla son ofislerin satışı yapılan Lapis Han’da, açılış sonrası için kiralama talepleri de toplanmaya başladı” dedi.

Kampanya sürüyor
Evrim Karayel, yoğun ilgi gören ve sadece 11 ofisin kaldığı projedeki kampanyayla ilgili ise şunları dile getirdi:
“Mart ayında teslim edeceğimiz projemizde yüzde 10 peşinatla ofis satışı yapmaya devam ediyoruz. Son dönemde satışı yapılan ofislerin büyük bir kısmı, yılı iyi geçirmiş ve yüksek kârlılığı yılsonunda görmüş olan yatırımcı firmalar tarafından alındı. Mevcut kampanyayla taksit ödemeleri teslimden sonra başlıyor. Böylelikle kira öder gibi ofis sahibi olunabiliyor. Kampanyamızı Aralık sonuna kadar uzattık.”
Firmanın 2014 yatırımlarından bahseden Evrim Karayel, satışlarında sona yaklaşılan Lapis Han’ın ardından daha merkezi lokasyonlarda ve ana akslarda proje geliştireceklerini söyledi.

Ataşehir’e yatırım…
Ataşehir, Maslak, Levent gibi bölgelerde ofis/konut ve otel yatırımları yapmayı planladıklarını açıklayan Karayel, “2014 yılının ilk çeyreğinde yeni yatırımlarımıza başlamayı planlıyoruz. Bu anlamda ana uzmanlık konumuz olan ofis ve otel yatırımlarının yanı sıra konut ve lüks rezidans inşaatları da yapmayı planlıyoruz” dedi.

Uluslararası ödül getirdi
Lapis Han, International Property Avards’ın Londra’da yapılan final elemelerinde dünyada ‘Uluslararası En İyi Ofis Geliştirme’ ödülünü kazandı. Daha önce Lapis Han projesi ile 2013-2014 yılında ‘Avrupa’nın ve Türkiye’nin en iyi ofis geliştiricisi’ seçilen Gürallar Yapı, bu yeni ödül ile ‘Dünyanın, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en iyi ofis geliştiricisi’ ödülünü kazanan ilk Türk firması oldu. Evrim Karayel, “Bu ödül, Gürallar Yapı’dan önce Türk gayrimenkul sektörünün kazandığı bir ödüldür. Biz bu projeyi yaparken her konuda ayrı danışmanlık hizmeti aldık” dedi.

Ofis teslimleri martta
6 bin 897 metrekare alan üzerinde 32 bin metrekare inşaat alanına sahip olan Lapis Han’da teslimler Mart 2014’de yapılacak. Proje, 160 ofis ve 26 mağazadan oluşuyor. Alanları 57 ile 2 bin metrekareden oluşan ve istenildiğinde birleştirilebilen ofislerden oluşan projede 3 bin metrekare sosyal donatı alanı bulunuyor. Lapis Han’da kapalı yüzme havuzu, fitness center, sauna, masaj odaları ve vitamin bardan oluşan bir spor merkezi ile kreş ve etüt odaları, mağazalar, restaurant ve cafe gibi pek çok sosyalleşme alanı bulunuyor. Projede, ofis kullanıcıları için ücretsiz kullanabilecekleri toplantı odaları, arşiv odaları, asistan hizmeti ve ofislerini kiralayabilecekleri ikinci el yönetimi gibi hizmetlerin tamamı sağlanıyor.

KONUT KREDİLERİ 108.8 MİLYAR TL OLDU
Merkez Bankası’nın yaptığı hesaplamalara göre 29 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 782 milyon TL artışla 243 milyar 436 milyon TL’den 244 milyar 218 milyon TL’ye yükseldi. Konut kredileri 263 milyon TL artışla 108 milyar 884 milyon TL’ye yükseldi.

HALİÇ’E NAZIR PROJEYLE ÖRNEK DÖNÜŞÜM PLANI
Yabancı yatırımcı olarak 2007 yılında Türkiye’de yatırım yapmaya karar veren ve Haliç bölgesine odaklanan Amplio, bölgede gerçekleştireceği kentsel dönüşüm projesi Haliçenazır’ın ön tanıtımını yaptı. Bölgede Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn Oteli’ni hayata geçiren Amplio, şimdi de yaklaşık 30 dönümlük alanda kentsel dönüşüm için son düzlüğe geldi.
Amplio Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, otelin arkasındaki 30 dönümlük alanın dönüşmesi için birkaç yıldır çalıştıklarını belirterek, bölgenin riskli alan ilan edilmesiyle dönüşümünün önündeki engellerin kalktığını söyledi.
Babaoğlu, bölgede 2 etapta yapılacak dönüşümün ilk etabındaki hak sahipleriyle yüzde 100 oranında anlaştıklarını belirterek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onaylarının ardından projeye başlayacağız. İlk etapta 250-300 konut yapmayı planlıyoruz” dedi.

Mahalle yapacak
Bu projenin kentsel dönüşümde örnek olmasını istediklerini belirten Babaoğlu, mahalle denildiğinde akla gelen her şeyin bu projede yer alacağını belirterek, “AVM yerine kasabın, manavın, terzinin, kafelerin yer alacağı, esnafın ve beyaz yakalıları komşu olacağı bir mahalle olacak. Bu özel projede 45 metrekare 1+1’den başlayan farklı kullanım tiplerinde loft dairelere kadar alternatifler sunacağız” dedi.

Kiraları ödüyor…
Kentsel dönüşüm projesinin gerçekleştirileceği alanda oturan kişilere Ağustos 2010’dan bu yana, kira yardımı yapıldığını belirten Alaeddin Babaoğlu, bu kişilerin borçlandırılmadan yeni projede mülk sahibi olacaklarını söyledi.
Projeyi ortaya çıkarırken hakkaniyetli davrandıklarını ifade eden Babaoğlu, hak sahiplerinin arasındaki komşuluk ilişkilerini dahi göz önünde bulundurduklarını ve yeni projedeki evlerini buna göre belirlediklerini aktardı.
Babaoğlu, bazı vatandaşların tapusunun bile olmadığını anlatarak, “Bazılarına aynı metrekarede bazı hak sahiplerine daha kücük olsa blie dairelerini vereceğiz” diye konuştu.

Enerjiyi toprak altından alacak
Alaeddin Babaoğlu, Alman Mimarlık firması Patzschke Architects’in projelendirdiği Haliçenazır’da çok katlı binalar yerine özlem duyulan mahalle kültürünü yansıtmak istediklerini söyleyerek, kendi enerjisini üreten bir proje olmasını planladıklarını aktardı. Babaoğlu, şunları söyledi:
“Yapıların ısınması için alternatif bir yol uygulanacak. Toprak altında sabit olan sıcaklık, ısı pompaları ile yapılara dağıtılacak. Bu sayede kış aylarında ısınma için çok daha az harcama yapılacak. Aynı sistem sayesinde sıcak-soğuk su imkânı da bulunacak. Ayrıca çeşmeden akan suyun içilebilmesi adına da çalışmalar yapıyoruz.

Türkiye’nin üç boyutlu fotoğrafları çekilecek
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, uçaklara monte edilen özel kameralarla Türkiye’nin üç boyutlu fotoğrafını çekecek. Bu sayede oluşturulacak veri tabanı, kentsel dönüşüm için yapı envanterinin çıkarılmasından deprem sigortası bulunmayan binalara, kıyıdaki kaçak yapılaşmalardan adres karışıklıklarına kadar birçok soruna çözüm getirecek. Arazi ve bina yüksekliklerinden kaynaklanan koordinat hataları düzeltilecek.

Protokol yapıldı
Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, özel kameraların monte edildiği uçaklar, gelecek yıl nisan-ekim arasında periyodik havalanarak Türkiye’yi fotoğraflayacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Harita Genel Komutanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında iki yılda tamamlanacak proje, 25 milyon liraya mal olacak.

Ataşehir’de lansman fiyatları için son günler
Ataşehir’de hayata geçirilen Trendist Ataşehir projesinde lansman fiyatlarından faydalanmak isteyenler için son üç güne girildi. Metrekare fiyatlarının 3 bin 850 TL’den başladığı Trendist Ataşehir’de 1+0’dan 4+1’e farklı ihtiyaçlara yönelik daire seçenekleri yer alıyor.
K Yapı ve Solid İnşaat işbirliği yükselen Trendist Ataşehir projesi 3 adet 33 katlı, 13 adet ise 8 katlı olmak üzere 16 bloktan oluşuyor.

820 konuttan oluşuyor
Toplamda 820 adet konutun yer aldığı projede 3 bin 850 TL’den başlayan lansman metrekare satış fiyatları 16 Aralık’a kadar geçerli olacak. Trendist Ataşehir’in 2015 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor. Projenin site kısmında yer alan yatay bloklarda 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1, kulelerde ise 1+0, 1+1 ve 2+1 olmak üzere farklı daire tipleri yer alıyor. Toplam 275 bin m² inşaat alanına sahip projede, hem Trendist Ataşehir sakinlerinin hem de tüm Ataşehirlilerin yararlanabileceği 43 adet farklı büyüklükte cadde mağaza ve sosyal alanlar da yer alıyor.

TOKİ’den İzmir’in iki yakasına stat projesi
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğinde ekonomik ömrünü tamamlamış ve yetersiz kalan spor tesislerinin yerine modern statlar inşa ediyor. TOKİ, 11 stat ve bir kapalı spor salonunun ihalesini yaparak inşa etmeye başladı. İhale ve hazırlık aşamasında ise 8 stat bulunuyor.
Bu kapsamda yapılması planlanan 15 biner kişilik İzmir Karşıyaka ve Göztepe statlarının ihale tarihlerini belirleyen idare, internet sitesinden ilan etti. Karşıyaka Stadı’nın ihalesi 28 Ocak 2014, Göztepe Stadı’nın ihalesi de 29 Ocak 2014 tarihinde gerçekleştirilecek.

Başakşehir’de 700 evin satışını tamamladı
Bulvar İstanbul projesi Özülke-Özkar ortaklığında inşa ediliyor. 1555 daireden meydana gelen Bulvar İstanbul Evleri’nde 700 dairenin satışı tamamlandı. Yoğun ilgi gören Bulvar İstanbul projesinde fiyatlar 266 bin liradan başlıyor. Teslimlerin 2 yıl sonra gerçekleştirileceği projeden konut almak isteyenler yüzde 25 peşinat veriyor ve kalan miktar konut kredisiyle tamamlanıyor.
Diğer ödeme planına göre ise yüzde 10 peşinat veriliyor. Yüzde 15’lik kısım 18 ayda 3 ara ödemeyle tamamlanıyor. Kalan miktar ise konut kredisiyle kapatılıyor.

Manzaralı penthouse daireler satışa çıktı
Kartal’da konumlanan ve yaşamın başladığı Adanuspark’ta 3 penthouse satışa sunuldu. Çukurova Gayrimenkul imzalı projede, penthouse’lar kişiye göre tasarlanabiliyor. 350 metrekarelik Penthouse’lar adalar ve deniz manzarası sunuluyor. Penthouse’larda ayrıca 150 metrekarelik terası ve ayrıca bir depo bulunuyor. Kampanyası bulunan projede peşinat bir yıl sonra ödeniyor, kredi taksitleri de bir yıl sonra başlıyor.
1+1, 2+1, 3+1, 5+1 daire seçenekleri olan projede, dairelerin yüzde 70’i adalar ve deniz manzaralı.

‘Su yalıtımı bütün binalarda şart olmalı’
Binaların sağlamlığını artıran su yalıtımı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile kamu binalarında zorunlu hale getirildi. Su yalıtımı uygulamasının yasal bir zorunluluk olması için çalışmalar yürüten Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER) tarafından yapılan açıklamada, genelgenin çok sevindirici bir gelişme olduğu ancak uygulamanın sadece kamu binaları ile sınırlı kalmaması, tüm binalarda zorunlu hale getirilmesi gerektiği belirtildi.
BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, kentsel dönüşüm ile güvenli binalar inşa etmek için su yalıtımının mutlaka olması gerektiğini söyledi.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın