Kanal İstanbul güzergahı değişiyor

Kategori: - - 08:59

bakan yıldırım kanal istanbul

Kanal İstanbul güzergahında tarihi sit alanları, yer altı su kaynakları gibi etkenlerin bulunmasından dolayı güzergahın uzmanlar tarafından yeniden gözden geçirilmesine karar verildi.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili, “Kanal güzergahında jeolojik yapılar var. Doğal sitler, tarihi sit alanları, yer altı su kaynakları, meraları dikkate aldığımızda uzmanların yaptığı çalışmalarda sit bölgeleri için bazı tereddütleri oluştu. Bu yüzden de güzergah konusunu yeni baştan ele almak ihtiyacı doğdu” dedi.

MECBUREN HIZLANDIRACAĞIZ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TGRT Haber’de soruları yanıtladı. Kanal İstanbul Projesi’nin çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü aktaran Yıldırım, “Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar sonucu sit bölgeleri konusunda tereddütler doğdu. Bu nedenle güzergah konusu yeniden ele alınacak. Kanal İstanbul, bizim çılgın projemiz, büyük bir proje, dolayısıyla bu projeye mecburen hız vermemiz gerek. Son zamanlarda projede hiçbir aksaklık yaşanmaması için hazırlıklarımızı çok titiz yapıyoruz. Bir kere kanal güzergahındaki jeolojik yapılar var” dedi.

Vatandaş boşuna hücum etmesin

Bakan Yıldırım, şunları söyledi: “Ben vatandaşlarımızın bu konuda çok aceleci davranmasını istemiyorum, bir hayal kırıklığı yaşamasınlar. Şuraya kanal yapılacak, buraya hücum edelim falan diye düşünmesinler. Sonra bizi suçlamasınlar, bizim henüz ilan ettiğimiz bir güzergah yok. Birtakım güzergahlar havada uçuşuyor. Ne zaman ki ben çıkar derim, ‘güzergahımız budur’, bağlayıcı olan bizim için o güzergahtır.”

Dünyanın en büyük havalimanı

Türkiye’nin havacılıkta aldığı mesafeyle ilgili rakamları paylaşan Yıldırım, İstanbul’da yapılacak yeni havalimanının dünyanın en büyüğü olacağını dile getirdi. Havalimanının Türkiye’ye ekonomik katkılarını da anlatan Yıldırım, “Türkiye’nin dünya havacılığından aldığı pay 2003’te yüzde 0.45’ti; 1 bile değil. Şimdi yüzde 2, tam 4 kat arttı. 2003 yılında 60 noktaya dünyada uçuş yaparken, bugün 261 noktaya uçuş yapıyoruz. İstanbul Atatürk Havalimanı bu sene Londra ve Paris’ten sonra 3’üncü oldu. Biz göreve geldiğimizde ilk 10’a giremiyordu. Yeni İstanbul Havalimanı dünyanın en büyüğü olacak” diye konuştu.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın