Hem patrikhane hem AVM

Kategori: - - 12:48

patrikhane

Başbakanlıktan yapılan taziye bildiriminin ardından, hükümet Ermeni vatandaşlara yönelik çalışmalarında bir adım daha atarak TOKİ’yi devreye soktu.

Başbakanlık açıklamasıyla birlikte gittikçe hızlanan “Ermeniler de bu ülkenin vatandaşıdır” rüzgarına TOKİ de katıldı. Bugün sabah saatlerinde Kumkapı’da bulunan İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ni ziyaret eden TOKİ heyeti, 1915’de yaşananlara ilişkin üzüntülerini bildirmelerinin yanı sıra binaya ilişkin incelemelerde bulundu. Yetkililer, Patrikhane’nin Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Ermenisiyle hep birlikte kullanılabilecek bir alışveriş merkezi olmaya çok müsait olduğunu belirtti ve şu mesajı verdi: “Geçmişte siz de büyük acılar yaşadınız. Ve herkes bilir ki acıyı geride bırakmanın en kolay yolu kendini alışverişe vermektir.

Bir ayakkabı, bir cep telefonu insanın bütün havasını değiştiriverir. O halde, hadi buyrun…” 1400’lü yıllardan bu yana patrikhane binasının birçok yangın ve deprem atlattığını, restorasyonlarla ayakta tutulmaya çalışıldığını belirten heyet başkanı “Yani bakın 1915’teki olay için taziye sunuyoruz, burada 1400’ten beri Ermeni vatandaşlarımızı maalesef bu binaya adeta hapsetmişiz. Koca bir özür borçluyuz. Gelin burayı el birliğiyle yıkalım, şöyle şahane bir AVM dikelim; Patrikium Alışveriş ve Yaşam Merkezi… Ne dersiniz?” sözleriyle yeni projelerini ortaya koydu.

Partisinin grup toplantısında konuya dahil olan Başbakan da AVM projesi nedeniyle Ermeni vatandaşların ibadethanelerinden mahrum kalması gibi bir durumun asla söz konusu olmadığının altını çizdi ve patrikhanenin AVM içerisine taşınacağını kaydetti. AVM’nin hayata geçmesinin ardından, Ermeni cemaatinden önümüzdeki 10 yıl kira da alınmayacağı açıklandı. TOKİ’nin “Şehrin merkezinde, şehirden uzak – hayallerimizin patrikhanesi” olarak nitelendirdiği proje için önümüzdeki aylarda çalışmalara başlaması bekleniyor. Hürriyet

Etiketler:

Bir yanıt yazın