‘Yarısı Bizden’ kampanyasında başvuru sayısı 500 bine dayandı

Kategori: - - 13:51

TOKİ Başkanı Ömer Bulut açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Bizim yapacaklarımız konutuna geçene kadar devlet destek veriyor. Bazı projelerde gelir getirici alanlar olduğunda maliyetlerde aşağı gelecek. Yarısı Bizden

İnşatlar bitene kadar vatandaşların bir ödemesi söz konusu değil. Vatandaşlar inşaat bittikten sonra yarısını ödeyecek.

TESLİMDEN SONRA ÖDEMELER BAŞLAYACAK

120 ay vade imkanından yararlanacak. Biz inşaatları yapıp teslim ettikten sonra ödemeler başlayacak. Kira yardım desteği de 5.250 liraya çıkmış durumda . Ayrıca taşınma bedeli ödeniyor. Vatandaş evini teslim alana kadar herhangi bir ödeme yapmayacak.

BAŞVURU SAYISI 500 BİNE YAKLAŞTI

Yarısı Bizden Kampanyasına başvuru sayısı 495 bin 290’a ulaşmış durumda. Başvurular  31.05 2023’e tarihine kadar devam ediyor.

Yoğunluğun yoğun olduğu yerleri bizim ekibimiz tespit ediyor. Çalışmalar başladı. Ağırlıklı olarak başvurunun yoğunluğuna göre dönüşüm önceliklendirilecek.

BAŞVURULAR NEREDE YOĞUNLAŞTI?

Bahçelievler, Güngören, Bağcılar. buralarda yoğunluk var. Yoğunluğun olduğu bölgeler daha öncelikli. İlk olarak binanın durumu inceleniyor.

Binanın depreme karşı sağlıklı olması için zeminin sağlam olması gerekiyor. Bir bina belli bir yaşa geldiğinde kontrollerinin yapılmış olması gerekiyor.

Eski binalardan çok daha fazla başvuru var. Bina ile ilgili parselin durumuna ve imar durumuna bakıyorlar. Ön inceleme sonrası binanın riskli olup olmadığı tespiti yapılıyor.

'Yarısı Bizden' kampanyasında başvuru sayısı 500 bine dayandı

İNŞAAT SÜRESİ HAKKINDA

Bizim 6 ayda bitirdiğimiz yerlerde var, 1 yılda bitirdiğimiz yerlerde . Biz kendimizi 2 yıl süre koyuyoruz. Daha erken bitecek inşaatlarımız olacak.

KİRA VE TAŞINMA YARDIMI HAKKINDA

100 metrekare 3+1 daire için ortalama maliyetimizi 1 milyon 800 bin lira gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Bunun 900 bin lirasını vatandaş ödüyor. Vadelendirme 120 aya kadar olacak. Kendisi bankadan kredisini kullanacak olursa 0.79 oranında faiz oranı uygulanacak.

Etiketler:, , ,