Kanal İstanbul Arnavutköy’ü Etkiledi

Kategori: - - 09:19

Kanal İstanbul Projesi

Kanal İstanbul güzergahının değişebileceği haberi Arnavutköy’de arsa fiyatlarını etkiledi. Çeşitli projelerin konuşulması, İstanbul Arnavutköy’de fiyatları arttırsa da, Kanal İstanbul’un güzergahının değişebileceğinin açıklanması Arnavutköy’de arsa seçiminde kafa karışıklığına neden oldu. Açıklamanın ardından bazı bölgelerdeki arsa fiyatlarında düşme beklentisi oluşurken, bazı bölgeler de ön plana çıktı.

Metrekare fiyatları yüzde 23 arttı

Yıllar önce 7 belde belediyesi ve köylerin birleşmesi ile birlikte İstanbul’un arsa bölgesi haline gelen Arnavutköy, son birkaç yılda ise 3. Havalimanı, 3. Köprü bağlantı yolları, Kanal İstanbul ve Sağlık Şehri projelerinin kurulacağının konuşulması ve arsalara olan ilgiyle birlikte yeniden gündeme taşınmışt. Bu önemli projeler ilçede son 1 yılda satılık konutların metrekare ortalama fiyatını yüzde 23 artırarak 1.840 TL’ye taşırken, arsa satışlarını etkilemesi beklenen en önemli gelişmelerden biri geçtiğimiz günlerde Kanal İstanbul projesinin güzergahının değişebileceğinin açıklanması oldu.

Kanal güzergahına yakın bölgelerde daha önce arsa alanlar, bugünlerde güzergahın netleşmesini bekliyor. Arsa fiyatlarının da buraya yakın bölgelerde bir miktar düşebileceği konuşuluyor. Öte yandan ilçedeki ‘imarlı arsalar’ alternatif potansiyel olmaya devam ediyor.

‘Seçim ortamı fiyatları düşürdü’

Bölgede faaliyet gösteren Candaroğlu Gayrimenkul Danışmanlık Uzmanı Erdem Candaroğlu, Arnavutköy’de son 5 yılda arsa fiyatlarının yüzde 100, 2014 yılında ise 4 kat arttığını, ancak 2015 yılında seçim ve savaş gündemi nedeniyle arsa metrekare değerlerinde 50-100 lira arasında düşüşler görüldüğünü kaydetti. Geçtiğimiz günlerde Kanal İstanbul projesinin güzergahının değişeceğinin açıklanmasının da bu sonuca neden olabileceğini kaydeden Candaroğlu, “Arnavutköy’de bugün tarla olan yerlerde metrekare fiyatı 150 liradan başlıyor, Kanal İstanbul manzaralı Hacımaşlı’da 400 liraya kadar çıkıyor. Kanal İstanbul’un akıbeti ne olacak bilmiyoruz. Ancak şimdi güzergahın değişme ihtimali, buradaki fiyatları bir miktar düşürebilir” diye konuştu.

Hangi bölgeler öne çıkar?

İlçede bu yıl imarlı arsaların önem kazanacağına dikkat çeken Candaroğlu, şöyle devam etti:

“Haraççı, Boğazköy, Taşoluk gibi imarlı arsaların bulunduğu ilçeler cazip olacak. Bu yıl imara girmesi planlanan İmrahor da bu kapsamda büyük talep alacak. Şu anda arsa fiyatları metrekarede 800 liradan başlıyor, 15 bin liraya kadar yükseliyor. Ortalama metrekare fiyatı ise bu bölgede 1200-1400 lira aralığında diyebiliriz.”

TOKİ ve KİPTAŞ projeleri

Arnavutköy’de 2019 yılına kadar bitirilmesi planlanan E-5 Karayolu – TEM otoyolu – Arnavutköy Merkez inşaatı ile Üçüncü Havalimanı istikametinde gerçekleşen metro hattı bu kapsamdaki en önemli 2 proje. İstanbul’da yaşam alanının merkezden yayılarak kuzeye doğru büyümesiyle Arnavutköy’ün önem kazandığını ifade eden Keller Williams Ülke Direktörü Emre Erol ise, bölgede ikamet amacından çok yatırım amaçlı alımlar bulunduğunu kaydetti. Bölgede konut projesinde ise özel sektör projelerinden çok toplu konut projelerinin ağırlıklı olduğunu ifade eden Erol, “İlçede 400 bin TL’den başlayan fiyatlarla ev sahibi olmak mümkün görünüyor. Sosyal konut projeleri kapsamında TOKİ ve KİPTAŞ’ın gayrimenkul projeleri var” dedi.

‘Fiyatları bugünden belirlemek çok zor’

Bugün rant kaygılı satışların da yapıldığı bir yer haline gelen Arnavutköy’de yatırımcıların bölgeye hakim bir profesyonelden destek almaları gerektiğini Erol, “Özellikle arsa yatırımlarında arsanın gerçek değerini belirlemek bugün çok zor. Bu noktada alınan destek ile daha kazançlı yatırım yapılabilir” dedi.

Arnavutköy ve çevresinde satılık arsa seçenekleri sunan Uzman Arsa Ofisi, Mart’ın 15’ine kadar sürecek kampanyasıyla dikkat çekti. Yatırımcılara, 100 bin TL’nin altında fiyat avantajı sunan şirket, her ne sebepten olursa olsun iade durumunda da ücreti alıcıya teslim ediyor

Kaynak : Emlakjet

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın