TOKİ Beyoğlu Sütlüce ÇED Süreci Başladı!

Son Güncelleme: 31 Ocak 2017 - 10:37 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

İstanbul’un “kupon arazilerinden” sayılan Beyoğlu Sütlüce’deki 15 bin metrekarelik parsele yapılacak TOKİ projesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı. TOKİ bu araziyi martta ihaleye çıkaracak.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ((TOKİ) 40 milyon liralık yatırımla hayata geçireceği 397 konut, 16 dükkan, bir cami ve otoparktan oluşan projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yaptı. Bakanlık 27 Ocak günü projeyi uygun bularak ÇED sürecini başlattı. Proje, Beyoğlu Sütlüce’de Karaağaç Bektaşi Dergâhı’nın arazisine yapıldığı için tartışma yaratan AKP İstanbul İl Başkanlığı ve otelin hemen arkasında bulunuyor. Bir kentsel dönüşüm projesi olan inşaat için arazi üzerindeki gecekonduların yıkımına da başlandı.

EN FAZLA 8 KAT OLACAK

Haliç manzaralı arazi, belediye ekipleri tarafından yıkım tamamlandıktan sonra TOKİ’ye boş olarak teslim edilecek. 15 bin 530 metrekarelik arazi üzerine 8 blok halinde inşa edilecek konutların kat sının 8 olarak belirlendi. İnşaatın 14 ayda tamamlanması hedefleniyor. Toplam 397 konutta bin 985 kişilik nüfusun barınacağı hesaplandı.

Sayıştay raporlarında sahip olduğu arazileri piyasa değerinin altındaki rakamlara ihale açmadan Emlak Konut GYO’ya sattığı için eleştirilen TOKİ, Beyoğlu’ndaki arazi için ihale düzenlemeye karar vermişti. 12 Ocak’ta yapılması planlanan ihale 15 Mart’a ertelendi.


---------------------------------------------------------------------------------

TOKİ Beyoğlu Sütlüce ÇED Süreci Başladı! ile Benzer Yazılar:

31 Ocak 2017 Saat : 10:37

TOKİ Beyoğlu Sütlüce ÇED Süreci Başladı! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–