İstanbul’un çehresini değiştirecek yeni projeler

Kategori: - - 09:11

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentsel dönüşüm, metro yatırımları, sosyal alanların imarı gibi birçok projeyi hayata geçirerek İstanbul’un çehresini değiştireceklerini söyledi.
Göreve geldiklerinden beri şehre 49 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten Topbaş, 2012 yılı için yatırım bütçelerinin ise 7,5 milyar lira olduğunu söyledi. “İstanbul’un ve Türkiye’nin en büyük sorunu” olarak nitelendirdiği depreme karşı siyaset üstü bir grup oluşturduklarını belirten Topbaş, büyük şehirlerin en büyük sorunlarından olan şehir tuvaletlerini de modern bir görünüme kavuşturacaklarını söyledi.
Projenin Diyanet İşleri Başkanlığı kanalıyla bütün şehirlerdeki camilerde uygulanacak yeni modeller ortaya çıkaracağını, bu alandaki sorunun köklü şekilde çözüleceğini anlattı. Topbaş, Sağlık AŞ ile şehrin tuvaletlerinin işletmesini yapacaklarını, bugüne kadar temizlik problemleri ile gündeme gelen, turistik alanlarda ve İstanbullularının ihtiyacını karşılayacak bütün bölgelerde yeni projeyle adeta temizlik atağına geçileceğini belirtti.

Van’da yaşanan depremlerin ardından İstanbul‘da Deprem Çalışma Grubu kurduklarını anlatan Topbaş, “Biz siyaset üstü bir grup oluşturduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı’na destek verdik. Bakanlıkla gayet uyumlu ve dostça çalışıyoruz.” dedi. Depreme karşı kentin güçlendirilme çalışmalarında ilçe belediyelerine büyük görev düştüğünü ifade eden Topbaş, “Belediyeler riskli yapıları tespit ederek çalışmalara başlayacak. Yeni yasanın bir yatırım gücü var ancak biz yasa gücünden çok halkın rızasıyla bu dönüşümün sağlanmasını istiyoruz. Vatandaşlarla bir araya gelerek çözüm noktalarını bulmayı istiyoruz.” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının ekonomik canlılığı artıracağını anlatan Topbaş, “Türkiye’nin şu andaki ekonomik göstergelerindeki başarılı gidişatın temelinde inşaat sektörünün de katkısı bulunuyor. Kentsel dönüşüm, kentsel yenileme yeni bir ekonomik hareketlilik sağlayacak. Ciddi anlamda istihdam ve iş imkânı ortaya çıkacak. Kendi içinde ekonominin yürümesini sağlayacak.” şeklinde konuştu.

2012’de 7,5 milyar lira yatırım yapacağız

Son iki dönemde 49 milyar liralık yatırım yaptık. Bunun 22 milyarlık kısmını ulaşım yatırımlarına harcadık. 2012’deki yatırım bütçemiz ise 7,5 milyar lira.

Ana ulaşım akslarındaki minibüsler mağdur olmasın diye otobüs veya başka ulaşım sistemlerine dönüştüreceğiz.

Marmaray’da Gebze ile Çorlu arasındaki hattın işletmesini istiyoruz. İstanbul’da 635 km metro hattımız var. Başakşehir metrosunu açamadık çünkü Bağcılar’daki durak bitmedi. Belki kısa bir kısmını açacağız.

Başakşehir-Kayabaşı arasındaki 2 istasyonluk 2,4 kilometre uzunluğunda bir metro çalışmamız var. Burayı TOKİ yapacak. Bahçelievler-Beylikdüzü, Kirazlı-Bakırköy İDO iskelesi metrosunu bakanlığa verdik. Levent hattını yapan firma Zincirlikuyu’dan Boğaziçi Üniversitesi’ne bir füniküler gibi bir hat yapacak.

Beylikdüzü metrobüsünde asfalt dökülme çalışmaları yapılıyor. Yüklenici firma çalışmaların bir ayda tamamlanacağını söylüyor.

Halktan gelen yoğun talepler üzerine yeni selatin camileri yapmaya karar verdik. Yenibosna’da Kültür Üniversitesi’nin arkasındaki alana yeni bir cami yapacağız. Levent’teki Orman Bölge Müdürlüğü’ndeki camiyi büyüteceğiz.

Temiz İstanbul için selatin camilerin tuvaletlerinde değişim başlayacak

İlk etapta tarihî camilerin tuvaletleri olmak üzere şehrin tüm tuvaletlerinin Sağlık AŞ bünyesinde işletileceğini kaydeden Topbaş, “Kentteki tüm camilerin tuvaletlerini ve umumi tuvaletleri tertemiz hale getireceğiz. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bu talebimizi ilettik. Onlar da olumlu karşıladı.” dedi. Tuvaletlerin modern şehircilik anlayışına göre yapılacağını belirten Topbaş, “Şehre gelen yabancılara da mahcup oluyoruz. Biz bunu talep ettik. İstanbul’da bunu başlattık. Engelliler, çocuklar için ayrı bölümler olacak.” dedi. 2012 yılında 15 adet yeni tuvalet açılması ve 25 adedinin de revize edilmesi planlanıyor. İhtiyaca göre park, sahil, pazar yerleri ve stadyumlara mobil tuvaletler kurulacak. Öncelikle metro, metrobüs gibi toplu taşım duraklarının bulunduğu alanlara şehir tuvaletleri kurulacak. Uzunçayır, Söğütlüçeşme gibi metrobüs aktarma noktalarında çalışma başlayacak. Tuvaletler İstanbul kart ile de kullanıma uygun hale getirilecek. Buralarda el kurutucu, koku giderici, tuvalet kâğıtları, antibakteriyel sıvı sabunlar bulunacak.

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın