İstanbullu gıdacılar “kışla”dan çıkıyor

Kategori: - - 07:47

Geçici olarak 1985’te yerleştirildikleri Rami Kışlasından 30 yıldır çıkamayan gıda hali esnafı için Kayabaşı’nda yapımı planlanan yeni hal konusunda yasal işlemlerin bitme noktasına geldiği ve inşaatın yılbaşından hemen sonra başlamasının hedeflendiği bildirildi

Geçici olarak 1985’te yerleştirildikleri Rami Kışlasından 30 yıldır çıkamayan gıda hali esnafı için Kayabaşı’nda yapımı planlanan yeni hal konusunda yasal işlemlerin bitme noktasına geldiği ve inşaatın yılbaşından hemen sonra başlamasının hedeflendiği belirtildi.

Tarihi Rami Kışlası’na 1985’te dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan tarafından geçici olarak 2 yıllığına yerleştirilen ve o günden bu yana İstanbul’da gıdanın kalbinin attığı Rami Gıda Toptancıları Hali esnafı, yeni yerine geçmek için gün sayıyor.

O günden bu yana İstanbul’un nüfus ve alan olarak büyümesiyle birlikte 21 ile 42 metrekare arasında değişen dükkanlar ve dar alanlarda kente hizmet vermeye çalışan hal esnafı, günümüze uygun şartlara sahip elverişli bir hale kavuşmak için uzun yıllardır mücadele veriyor.

Hal esnafının kurduğu İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD), bu kapsamda 2011’de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Kayabaşı’nda yeni bir hal yapımı için anlaştı. Bu kapsamda, yaklaşık 4 yıldır devam eden çalışmalar bitme noktasına gelirken, kısa süre içinde çıkılacak ihalenin ardından inşaatın başlaması planlanıyor.

İGTOD Başkanı Mustafa Karlı, yaptığı açıklamada, yeni hal yapımı konusunda artık son aşamaya gelindiğini söyledi.

Yeni halin yapılacağı arsayla ilgili tüm yükümlülükleri yerine getirdiklerini anlatan Karlı, “Paramızı yatırdık ancak 17-25 Aralık gibi bazı sıkıntılar, süreci olumsuz etkiledi. Ancak son günlerde güzel gelişmeler oldu. Artık yeni yerimize geçmek için gün sayıyoruz” dedi.

Karlı, resmi işlemlerin bitme noktasına geldiğini dile getirerek, şu bilgileri verdi:

“Uygulama imar planlarımız hazırlandı. Uygulama planlarımız bakanlıktaydı. Geçen ay Sayın Bakanımız İdris Güllüce ile görüştük. Durumu anlattık. Bakan bey bunları imzaladı. Ancak emsalle alakalı bazı düzeltmeler var. Plan notları ile ilgili bazı sıkıntılar var. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden askıya çıkacak, askıdan indikten sonra tapu tescilleri, itiraz süresi olacak. Ondan sonra tapu tescilleri olacak. İnşaat ruhsatıyla müracaatlar yapılıp, en kısa sürede inşaata başlanacak.”

Yılbaşından hemen sonra inşaatın başlamasını beklediklerini aktaran Karlı, “İnşaat da çok uzun sürmez. Yeni yerimiz Avrupa’nın en iyi projelerinden olacak. Yeni halde bin 200 civarında dükkan olacak. Her türlü sosyal tesisleri olacak. 350 dönüm arazide olacak. 100 dönümü inşaat alanı 250 dönümü yol ve otopark ve sosyal tesislerinden oluşacak. Dükkanlar daha büyük ve modern olacak” diye konuştu.

HAL ESNAFI SEVİNÇLİ

Esnaf Ali Haydar Kılıç da uzun yıllardır bu kararı beklediklerini ve nihai sona gelinmesinden dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Artık daha modern bir alanda hizmet vermek istediklerini vurgulayan Kılıç, “Rüyamız gerçek oldu. Arsaların parasını zaten yatırdık. Çok iyi, daha modern bir yer olacak. Çok şehir içinde kalmıştı burası. Dükkanlar çok ufak ve dar, büyümemize engel. Bakanımız da buna çok destek veriyor. Çok güzel bir çarşı olacak. Umutla bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Bir başka esnaf Mustafa Balcı ise çok mutlu olduklarını belirterek, “Kaç yıldır bunu bekliyoruz. Çok iyi olacak. Bir an evvel olmasını istiyoruz. İstanbul’un böyle bir yere ihtiyacı var. Bunu destekliyoruz” dedi.

AA

Etiketler:

Bir yanıt yazın