İstanbul’da kamu binaları depreme hazır mı?

Kategori: - - 10:34

“İstanbul’da resmi binalar sağlam sıra konutlarda…”Megakenti güçlendirme sorumlusu Sabri Kaya, kamu binalarının depreme hazır olduğunu belirterek, “Vatandaş da meskenlerini güçlendirmeli” dedi.

Star’ın haberine göre; VAN ve Erciş’i yıkan depremin yaraları sarılmaya çalışırken, olası bir depremde yüzbinlerce kişinin ölebileceği belirtilen İstanbul’daki afet hazırlıkları tekrar gündeme geldi. İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Projesi’nin (İSMEP) yürütücüsü İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, 5 yıldır sürdürdüğü projeyle şehirdeki yapı stoğunun deprem gerçeğini anlattı.

Kaya, “Temelsiz okul, demirsiz hastane yapmışlar” dedi. 2006’dan beri yurtdışından sağlanan toplam 969 milyon 800 bin Euro’nun İSMEP için kullanıldığını söyledi. Kaya, güçlendirme çalışmaları sırasında karşılaştığı manzarayı şöyle anlattı:

Temeli olmayan okul, demirsiz hastane gördüm. Beton değerleri 3-4 megapsacal olan binalar çıktı. Bu da binada çimento yok demektir… Bunu görünce binaların röntgenlerini çektik, dosyaladık.

Karşılaştığımız öyle binalar oldu ki, binadan demir çıkmadı. Beton yok, çimento yok. Bu binaları anında yıktık.

Adama kurşun sıkıp öldürmekle, bir insanın ölümüne böyle sebep olma arasında fark yok. O da cinayet bu da cinayet.

2003’ten bu güne 27 bin derslikli, bin 160 yeni okul yaptık. 6 ay sonra Okmeydanı, Göztepe ve Kartal’da 950’şer yataklı hastaneler yapacağız.

Hastaneleri onardık, polis ve afet koordinasyon merkezlerini inşa ettik. İletişime yatırım yaptık. Afet ve acil durum haberleşme, bilgi yönetim sistemlerinin kurulması, İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Türk Kızılayı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü gibi acil müdahale alanlarının kapasitesinin arttırılması projelerini yaptık

Bu kapsamda her iklim şartına uygun 50 konteynır, 4X4 tıbbi arazi araçları, ağır hizmet araçları, mobil ışık kuleleri, kan ve aşıyı için soğuk hava depoları, her türlü şartta çalışacak telsizler, suda kurtarma araçları alındı.

Hastane, yurt ve merkezler güvenli

Güçlendirilen hastaneler:  Beykoz Devlet H., Bakırköy Ruh ve Sinir H., Pendik Devlet H., Tacirler Vakfı Sultanbeyli Devlet H., Şile Devlet H., Zeytinburnu Hıfzıssıhha Enstitüsü, Beykoz Paşabahçe Devlet H., Fatih Semt Polikliniği, Sultanahmet Dispanseri, Bayrampaşa Topçular Semt Pol., Beşiktaş Sait Çiftçi Pol., Esenler Bülent Doğanlar Sağlık Oc., Pendik Esenyalı Sağlık Oc., Sarıyer Kilyos-Kumköy Sağlık Oc., Bahçelievler Siyavuşpaşa Sağlık Oc.

Güçlendirmesi süren: Maltepe Meslek Hastalıkları ve Bayrampaşa Dev. Has.

Yeniden yapılan: Levent Polikliniği.

İnşaatı süren: Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Ek Hizmet. ve Maltepe Küçükyalı Semt Polikliniği

Öğrenci yurdu ve sosyal tesisler

Güçlendirilenler: Bahçelievler Kadın Konukevi, Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Yuvası, Beyoğlu İstanbul Eğitim Merkezi, Eyüp Ağaçlı Çocuk ve Gençlik Merkezi, Karta Emrullah Turanlı Çocuk Yuvası, Sariyer İzzet Baysal Huzurevi, Üsküdar Fahrettin Kerim Gökay Huzurevi’nin bakım ve onarı çalışması tamamlandı.

Güçlendirmesi devam edenler: Avcılar Atatürk Kız Yurdu, Fatih Edirnekapı Erkek Öğrenci Yurdu, Fatih Kız Yurdu, Kadırga Yurdu, Vezneciler Kız Yurdu. M.Ü Özmen Aktar Kız Yurdu, Şişli Hürriyeti Ebediye Erkek Öğrenci Yurdu’nda bakım onarım çalışmaları tamamlandı. Zeytinburnu Atatürk Öğrenci Yurdu Kampüsü.

Habertürk

Etiketler:

Bir yanıt yazın