Kanal İstanbul ve Yenişehir Projesi

Kategori: - - 09:53

Yenişehir Projesi

Yenişehir projesi ‘nin detayları belli oldu. Yenişehir’de kaç kişi yaşayacak sorusunun yanıtından önce projeden biraz bahsedelim.

Toplamda 453 milyon metrekarelik alanda kurulacak olan Yenişehir projesinin toplamda Kanal İstanbul ‘la birlikte köprü ve havalimanları gibi yatırımlarla 50 milyar dolara mal olması planlanıyor.

460 gökdelenden meydana gelecek olan projede gökdelenler yüksek tepelerde 100’er metre aralıklarla yerleştirilmiş olacak. Yenişehir projesinde sadece gökdelenler değil aynı zamanda villalar, teras evler ve de apartmanlar bulunacak.

Projedeki apartmanlar 14 kattan 2 kata kadar azalacak. 167 milyon metrekare imar parseline sahip olacak projede 78 milyon metrekare alanda havaalanı, 146 milyon metrekare alanda yeşil alanlar bulunacak.

Yenişehir’de kaç kişi yaşayacak?
Yenişehir’de kaç kişi yaşayacak sorusunun yanıtı şu şekilde belirlendi: Projenin; 7.5 milyonluk nüfusuyla İstanbul ‘dan sonraki en büyük şehir olması planlanıyor. Toplam nüfusun 7 milyon 500 bin kişi olması bekleniyor.

108 milyon metrekare yoldan meydana gelecek projede trafiğe önlem olarak yollar 8 şeritli tasarlandı. Projede toplam 10 köprü bulunacak.

210 bin otopark kapasitesine sahip olacak projede; marinalar, sergi, konferans gösteri merkezi, müze, kültür merkezi, serbest bölgeler, camiler ve yalılar yer alacak.

Etiketler:,

Bir cevap yazın